„Érdeklődve fogom hallgatni a pápa beszédét” – Baloldali parlamenti képviselő nyilatkozott

Létrehozás: 2011. szeptember 19., 12:52 Legutolsó módosítás: 2011. szeptember 19., 13:17

Vajon beszédet mondhat-e egy vallási vezető a német parlamentben? XVI. Benedek közelgő németországi látogatása kapcsán élénk párbeszéd indult el erről a kérdésről. Sok képviselő távol akar maradni a beszéd alatt, a baloldali frakció körülbelül fele. De Kornelia Möller ott lesz. Ő nemrég még tagja volt a katolikus egyháznak, de kilépett. Az evangelisch.de-nek adott interjújában várakozásairól is vallott. Forrás: evangelisch.de / Bernd Buchner. Fordítás: evangelikus.hu / Horváth-Bolla Zsuzsanna

– Möller asszony, örül a pápa beszédének?

Möller: – Mit jelent örülni? Érdeklődve fogom hallgatni, mert szeretném tudni, hogy a pápa ebben a nehéz, össztársadalmi helyzetben milyen utat tud mutatni nekünk.

– A német parlamentben való fellépést sokan kritizálták. Számított Ön erre?

– Kicsit meglepett, de ha végiggondolom, akkor nem kellett volna, hogy meglepődjek. Világos, miért történt ez így.

– Megérti a protestálókat?

– Igen.Tudja, hogy kiléptem a katolikus egyházból, mert a pápával és az egyházzal kapcsolatban különböző pontokon nem értek egyet. De van egy Opus Dei is – Benedek számomra közelséget jelent ehhez a szervezethez, pedig nem kellene, hogy így legyen. A szexuális visszaélés kapcsán az áldozatokkal és a tettesekkel szembeni eljárát nem tudom elfogadni. Továbbá a homoszexuális keresztények kiközösítése, a tőlük való elhatárolódás, és természetesen a szexuális védekezéssel kapcsolatos nyilatkozatok és az Aidshez való viszony is furcsa. Ezek nehéz kritikai pontok, amelyeket osztanom kell. Ezért aztán természetesen megértem a tiltakozókat.

– Úgy gondolja, hogy ezek a kérdések, amelyeket épp felvetett, szerepelni fognak a csütörtöki parlemanti beszédben?

– Ezt nem tudom, de remélem, hogy a pápa ezekre valahogyan reagálni fog. Tiszta szavakat várunk tőle – közös pontokat és felelősségteljes bánást azokkal az emberekkel szemben, akiknek támogatásra van szükségük. Világos szavak kellenek a kirekesztés ellen, például a görög emberek kirekesztése ellen. Hol van kirekesztés, hol kezdődik a felelősségteljes és gondoskodó közösség? Ezek ugyanannak az éremnek a különböző oldalai.

– Kilépett a katolikus egyházból, de továbbra is keresztény maradt.

– Igen, mindenképpen.

– Milyen szerepet játszanak a kerezstények a baloldali frakcióban?

– Van egy munkaközösségünk, amelynek a neve „Keresztények a Baloldaliak között!”. Ez a tömörülés nagyon aktív. Én magam ugyan nem vagyok ennek tagja. A keresztény értékek a baloldalon nagy szerepet játszanak, mert keresztény, szociális és szocialista értékek személy szerint számomra együvé tartoznak és nem lehet ezeket elválasztani. A béke és a szociális igazságosság kérdései számomra keresztény számára és demokrata szocialista számára mindenképpen jelentős kérdések.

– Az egyházi pozíciók és a baloldali politika között nem nyílt nagyobbra az olló?

– De azt hiszem, igen. Amikor az előző választásokkor Regensburgban fiatal keresztényekkel a programomról beszélgettünk nagy volt az egyetértés abban, mondjuk úgy 98 százalékos, hogy sok az eltérés.

– Visszatérnék a pápa látogatására. A baloldaliak is meghívták a pápát. Volt már akkor is erről heves diszkusszió?

– Természetesen különböző vélemények és pozíciók vannak erről. A kérdés az volt: Vajon beszélhet-e egy egyházi elöljáró a német parlamentben? Más keresztény elöljárók is fognak beszélni, vagy csak a pápa? Ezek természetesen olyan kérdések, amelyk érintenek bennünket és éppen ez a kritika háttere – mint már mondtam. De a pápa beszédét a frakció többsége meg fogja hallgatni.

– Ha ön írhatná a pápa beszédét, mit írna le benne,

– Szívesen beleírnám a beszédébe, hogy a társadalmunkra hatással van minden, mert mi egy szolidáris társadalom vagyunk. Az emberek világszinten figyelnek az ő hangjára és ha ő aggódik a másik emberért, azt természetesen mindenki komolyan veszi. Beleírnám azt is, hogy a gazdagságunkat világszinten igazságosabban kellene elosztanunk. beszélnék arról, hogy az embereket ideológiák elé kell állítanunk, így a keresztény ideológia elé is, különösen a védekezés és az AIDS tekintetében. Meg kellene próbálni, hogy a világban a békét és az élet értékei jobban megbecsüljük és nagyobb felelősséggel viseltessünk.


Kornelia Möller 1961-ben született Hannoverben és fodrászként, könyvelőként és ipari üzletkötőként is dolgozott, majd szociálökonómiából diplomázott. 2002-ben lépett be az akkori PDS-be, és 2005-ben a bajor tartományi listán jutott be a parlamentbe. Jelenleg a Bundestagban a 76 fős baloldali pártfrakció egyik tagja.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben