Ép testben (Szent)lélek! – Interjú Kopf Andrással

— Felvéve: , , , , ,
Létrehozás: 2010. november 16., 14:32 Legutolsó módosítás: 2010. november 16., 15:10

Budapest – A KÖSZI (Keresztény Önkéntesek Szövetsége az Ifjúságért) szervezésében 2010. november 20-án ifjúsági napot tartanak a Fasorban. Az egyik szervezőt, Kopf Andrást kérdeztük a nap eseményeiről. Szöveg: Horváth-Bolla Zsuzsanna

– Röviden ismertetnéd a nap témáját? 

– Valójában minden az egészség körül forog. Ma egyre többen tartják értéknek, és hajlandóak még a fiatalok között is odafigyelni az étkezésre és mozgásra. Az egész-ség azonban több ennél, hiszen testi bajainknak és betegségeinknek legtöbbször lelkünk fájdalma, „alultápláltsága” az oka. Egésznek lenni az ember csak akkor tud, ha teste-lelke harmóniában van önmagával, környezetével, de mindenek előtt Istennel.
Ez a nap arról szól, hogy a fiatalok megértsék és átéljék, mit jelent a testi-lelki-szellemi egészség. Nem titkolt célunk pedig, hogy a vidám és színes, programokban tarka nap után érezzék, hogy Jézus „mire képes”, ha hagyjuk, hogy lényünk mélyéig találkozzunk vele. Ép testben ép lélek – vagy kicsit kevésbé közhelyes formában: ép testben (Szent)lélek!

– Az erőszak témája is előkerül majd egy fórumbeszélgetésen. Hogyan kapcsolódik ez a nap fő témájához?

– Az erőszak nem csak testi formában van jelen az életünkben. Az már tünet. Az ember belső megbomlott békéjét, feszültségét mutatja meg. Kamaszkorban rengeteg olyan változással kell a fiataloknak és később a fiatal felnőtteknek szembenézniük, egy nem feltétlenül segítőkész
világban, ami belső bizonytalansággal és félelmekkel jár. Elfogadás és szeretet nélkül, Isten közelségének megtapasztalása nélkül, háborúban önmagukkal el nem fogadott testünkkel és emberi kapcsolatainkkal sokan csak az agresszió révén tudnak megbirkózni. Szeretnénk, ha megértethetnénk, mi történik, amikor agresszívé válunk, és hogyan lehet megbirkózni mindennek a nehézségeivel. 

– Az egyes érdekesebb programokról is mesélnél nekünk? 

– Fél háromtól ötig tart a workshopok, azaz kiscsoportos foglalkozások blokkja, ahol témánkat, a testi-lelki-szellemi egészséget dolgozzuk fel különféle formákban: „Isten, hallasz?!” címmel egy drámafoglalkozás keretében személyes istenkapcsolatunkat dolgozzuk fel, a Pszichofészekben személyiségfejlesztő és életvezetési technikákat ismerhetnek meg a résztvevők, a Taizé-sarokban pedig az elcsendesedésre vágyók imádkozhatnak, énekelhetnek. A Kultúrfitneszben egy életvezetésről, műveltségről, kultúráról szóló izgalmas kvízjátékban vehetnek részt az idelátogatók, a Mentactor pedig egy interaktív színházi előadást takar, ahol bárki az előadás részese lehet. A Főzősarokban egészséges ételek készítését tanulhatják meg a résztvevők, a Nincs-akadály-pályán kipróbálhatjuk, hogy milyen is mozgássérültként közlekedni a mindennapokban – ezt a workshopot egyébként a MEVISZ-BÁRKA segítségével szervezzük, aki pedig egy kis mozgásra vágyik, azt is megteheti a Mozogjunk! Nevű workshopon. 

– Milyen zenei programok várják az idelátogatókat? 

– A délután kettő órakor kezdődő megnyitón egy rövid komolyzenei blokkal indítunk,
mert szeretnék valóban gazdag és tartalmas zenei élménnyel meglepni a hallgatóságot. Az áhítaton az Immánuel zenekar szolgálatával énekelhetjük a népszerű ifjúsági énekeket. Ezek után hét órától az Immánuel saját koncertje következik, majd nyolc órától a M.Is.K.A. zenekar játszik. Mindkét együttes népszerű az evangélikus fiatalok között, ezért esett rájuk a választásunk. 

– Milyen korosztályt vártok az alkalomra? 

– Ifjúsági nap lévén a programot úgy állítottuk össze, hogy elsősorban a tizen- és huszonéveseket célozzuk meg. Várunk azonban minden érdeklődőt, szülőket, nagyszülőket is, hiszen, ahogyan az a plakáton is áll: az egészség nem korfüggő. Gondoskodunk a 10 év alatti
testvérekről is: a legkisebbek a KÖSZI-oviban várjuk, a nagyobbaknak a Gyereksarokban szervezünk programot.  

– Hol hirdetitek az alkalmat? 

– Alapvetően budapesti és pest megyei evangélikus gyülekezetekbe és iskolákba küldtünk plakátot. Ezen kívül természetesen kihasználjuk az internet adta lehetőségeket, és számos keresztyén portálra, levelezőlistára küldtük el meghívónkat. A helyszín egy evangélikus
iskola, a KÖSZI önkénteseinek szinte mindegyike evangélikus, azonban szeretettel hívunk és várunk minden érdeklődőt, más felekezetekből is. 

– Kik lesznek a lelkészek, akik részt vesznek egyházunkból a rendezvényen?

– Az erőszakról szóló fórumbeszélgetésben négy olyan lelkész fog vitázni, akik valamilyen módon kapcsolódnak az ifjúsághoz, a fiatalokhoz: Börönte Márta, mentálhigiéniás szakember, erőszakmentes kommunikációs társtréner, Csepregi András, a helyszínt adó Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium iskolalelkésze, Smidéliusz Gábor, akit a Szélrózsa főszervezőjeként is ismerhetünk, illetve Pelikán András, a Budapest-Fasori Evangélikus Gyülekezet ifjúságért felelős lelkésze. Az istenkapcsolatunkról szóló drámafoglalkozást Mónus Györgyi pécsi egyetemi lelkész tartja. Végül én magam pedig az esti áhítaton fogok szolgálni. 

– Te magad hogyan készülsz erre az alkalomra? 

– Nagy várakozással tekintek elébe. Örülök, hogy a KÖSZI, mint egy alulról szerveződő mozgalom megszületett és egy ilyen tartalmas programmal lép a fiatalok elé. Evangélikusként bátran szeretnénk szólni a mai magyar társadalomnak, hogy fiatal hívő embereknek is van mondani valójuk. Szeretnénk megmutatni, hogy keresztyénnek lenni azt jelenti számunkra, hogy érdekel minket mások problémája, hogy fontosnak tartjuk a gyerekek és a kamaszok életét, kéréseit és személyiségét. Lehet a templomban ülni és várni, hogy valaki bemenjen és élete megújuljon a Krisztussal való találkozástól, vagy el lehet indulni kilépve a világ elé jó szívvel és örömmel szolgálni, programokat és táborokat szervezni. Ehhez még csak lelkésznek sem kell lenni. Örülök, hogy a KÖSZI-ben olyan „laikus” segítők vannak, akik munka és tanulás mellett képesek és hajlandóak Krisztust hirdetni! Egyesületünk célkitűzése, hogy gyülekezeteknek segítsünk ifjúsági alkalmak megszervezésében és lebonyolításában. Nem titkolt vágyunk, hogy a szombati alkalom után, felébredjen fiatalokban, lelkészekben az ötlet és a vágy, hogy hívjanak minket szolgálni a saját közösségükbe-gyülekezetükbe. Ezért is nagy várakozással tekintünk az események elébe. 

– Ruhagyűjtési akció is lesz. Ezzel kiket szeretnétek segíteni? 

– Önkénteseink által szervezett táborokban folyamatosan azzal szembesülünk, hogy számos olyan gyerek, fiatal érkezik hozzánk, akik igen nehéz anyagi körülmények között élnek, és sokuknak összesen  egy-két váltás ruhájuk van csupán. Ezt látva született meg az a gondolat, hogy közvetlenül tudnánk segíteni ezeknek a gyerekeknek azzal, – hiszen többüket évek óta ismerjük – hogy a szekrényben álló nem használt, de jó állapotú ruháinkat összegyűjtjük. Az adott gyülekezetekkel együttműködve pedig eljuttatjuk nekik, illetve más rászoruló fiataloknak.

Az ifjúsági nap részletes programjáról itt olvashatnak: www.koszi.net

illetve honlapunkon:

http://www.evangelikus.hu/Members/bollazsu/koszi-ifjusagi-nap-a-fasorban

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben