Dennis Quaid, amerikai színész Jézusról és hitéről beszélt

Létrehozás: 2009. július 14., 13:36 Legutolsó módosítás: 2009. július 14., 13:37

Los Angeles – Dennis Quaid, amerikai színész a kilencvenes évek elején még drogproblémákkal küzdött és első két házassága is zátonyra futott. Dennis ma hitvalló keresztény ember: „Magam nem tudok a nehézségeken túljutni. Egyedül Jézus ad nekem erőt ehhez.” – mondja a belive.com internetes oldalnak adott interjújában. Forrás: belive.com / Fordítás: Bolla Zsuzsanna

Dennis Quaid, amerikai színész Jézusról és hitéről beszélt

Dennis Quaid

– Novemberben voltak egy évesek az ikreid. Amióta megszületettek, biztosan újra kerek lett a világ. A nehézségekben mi az ami összetartja családodat?

Dennis Quaid
Született: 1954. április 9. (Houston, Texas, USA)
Szülei: Juanita Bonniedale „Nita” (született Jordan) ingatlanügynök és William Rudy Quaid villanyszerelő.
Bátyja: Randy Quaid, színész.
Hobbi: Zene (Sharks együttes), repülés, golf, tenisz.

– A szeretet. Hiszek abban, hogy a családomban a tagokat ez köti össze és az, hogy mindannyian kapcsolatban vagyunk Istennel. Isten az egyedüli út, aki életet adhat. Egyfajta „ragasztó anyag”, ami mindent összetart.

– Hogyan jutottál hitre?

– Keresztény családban nőttem fel, szüleim egy baptista közösségbe jártak. Én is rendszeresen járok templomba. Más vallásokkal is foglalkoztam, mert szerettem volna tudni, hogy ezek hogyan gondolkodnak.

– És mire jutottál?

– Háromszor utaztam körbe a földet, és közben embereket faggattam arról, miben hiszek és miért. Megtanultam tisztelni a másként gondolkodókat, a más vallások híveit. Mindannyian emberi lények vagyunk és ami foglalkoztat bennünket, az hasonló alapokon nyugszik. A különböző vallásokban sok párhuzam is van. Minden hívő például imádkozik Istenhez és szolgálni akar neki.

– Lelkészeddel együtt Indiában is jártál…

Házasság:
Első felesége
P. J. Soles színésznő volt (1978-1983).
Három évig járt jegyben Lea Thompsonnal. Második felesége Meg Ryan volt (1991-2001)
1992-ben születet fia, Jack Henry.
Harmadik felesége: Kimberly Kathryn Buffington (2003-). 2007-ben ikreik születtek: Thomas Boone és Zoe Grace.

– Igen, többször is voltam Indiában. Egyszer egy barátommal, John Meyrick-kel, aki egy baptista gyülekezet lelkésze. Ő újrakeresztelt engem a Gangeszban. Bár kilenc évesen egyszer már megkereszteltek, de szerettem volna döntésemet felnőtt fejjel is újra elismételni.

– Milyen volt egy keresztény lelkész társaságában egy erősen hindu környéken járni?

– Izgalmas. Az emberek nagyon nyitottak voltak, még a keresztény hittel szemben is. Mi is érdeklődtünk hitük iránt. Nagyon érdekes eszmecseréink voltak. Természetesen mi Krisztusról beszéltünk nekik. Azt hiszem, az emberek tiszteletéhez azonban hozzátartozik az is, hogy az ember figyelembe veszi a véleményüket, meggyőződésüket és hitüket. Jó lenne, ha tudnánk egymással együtt élni és nem veszekednénk a másikkal.

– Vannak olyan bibliai helyek, amelyek különösen kedvesek a számodra?

– Nagyon szeretem Jézus beszédeit. A leginkább az elveszett fiúról szóló példázat ragadott meg. De tulajdonképpen minden példázata nagyszerű. Mindegy, hogy az ember hányszor olvassa el őket, vagy milyen gyakran, mégis újra meg újra alkalmazhatja azokat saját életének kérdéseihez. Egészen egyszerű a magyarázatuk, de egészen összetett is lehet. Ennek ellenére ezek a példázatok mindig titkok maradnak.

– Sok problémád volt a drogokkal, sőt két házasságod is tönkre ment. Csak nem te is elveszett fiú voltál?

– De, igen. Mindegy mi is történt, az Atyához az ajtó mindig nyitva áll. Amit tenni kell az az, hogy megnyissuk saját szívünk ajtaját és kérjük őt. Ő pedig eljön majd hozzánk. Ez az életemben egy biztos pont, egy biztos vigasz.

Iskolák és karrier:
A houstoni Pershing Middle Schoolba járt, mielőtt a Bellaire High Schoolban, majd a Houstoni Egyetemen drámát tanult.
Miután fivérét, Randyt Oscar-díjra jelölték Az utolsó szolgálat című filmben nyújtott alakításáért, Quaid a diploma megszerzése előtt otthagyta az egyetemet és Los Angelesbe költözött. Kezdetben nehezen talált munkát, de az 1979-es Start két kerékenben való feltűnésének köszönhetően kezdtek felfigyelni rá, s az 1983-as Az igazak kapcsán már elismerő kritikákat is kapott.
A '80-as években főszerepet játszott a Kedves ellenségem és a Vérbeli hajsza című tudományos-fantasztikus alkotásokban, az évtized végén pedig Jerry Lee Lewist formálta meg A rock 'n' roll ördögében.
A '90-es évek elején pályája kisebb leszállóághoz ért; ebben szerepet játszott kokainfüggősége, amin sikerrel kerekedett felül.
Az új évezredben már olyan, eltérő okokból jelentős produkciókban játszott, mint a Traffic és a Holnapután; a 2002-es Távol a mennyországtólban végzett munkájáért számos díjra, köztük Arany Glóbuszra jelölték. Legutóbb a Nyolc tanú és a Smart People című filmekben láthatta a néző.
2005-ben saját csillagot kapott a hollywoodi hírességek sétányán.

– Mit szeretnél hitedből gyerekeidnek átadni?

– Szeretném, ha megismernék Jézust és az ő életét. Szeretném, ha tudnák, miért is jött el ő erre a földre. Hogy eljött és meghalt a bűneinkért. Eljött, hogy megmutassa nekünk, hogyan kell élnünk. Ő példakép mindannyiunk számára. Természetesen soha nem lehetünk olyanok, mint ő volt, bárhogyan is próbálkoznánk. Még csak a közelébe sem érünk. De arról van szó, hogy az életét szemünk előtt kell tartanunk.

– Közép-amerikai segélyszervezetet támogatsz…

– Igen, együtt munkálkodom az „International Hospital for Children” nevű szervezettel. Ezt a szervezetet már több mint húsz éve támogatom. Közép-Amerikában már a következő helyeken jártam: voltam Hondurasban, Nicaraguában, El Salvadorban, Belize-ben. Ezekben az országokban gyerekeket vizsgálnak a szervezet orvosai, orvosi segítséget nyújtanak számukra, és ha operációkra van szükség, akkor azt is elintézik, hogy ezeket sikeresen le lehessen bonyolítani. Ha az országban a szegényes körülmények miatt ez nem lehetséges, akkor akár külföldi gyógykezeléseket is lebonyolítunk. Az orvosok ingyen végzik el a beavatkozásokat, a kórházakban is ingyen tartózkodnak a gyerekek. Mi magunk is számos kórházat építettünk már ezeken a területeken, ahol korábban egyáltalán nem volt orvosi ellátás.

– Sokféle szenvedést látsz. Hogyan bírod ki ezt?

– Az a filozófiám, hogy minden egyes gyerekkel foglalkozni kell. Lépésről lépésre lehet előre haladni. Soha nem szabad a segítséget abbahagyni. Jézus is megmondta, hogy szegények mindig lesznek közöttünk, és nekünk gondoskodni kell róluk.

– Honnan merítesz erőt a különösen nehéz időkben?

– Voltak életemben olyan időszakok, amikor összecsaptak a fejem felett a hullámok. Úgy éreztem magam, mintha saját identitásomat veszítettem volna el, mivel azok a dolgok, amikben hittem, hirtelen eltűntek. Meztelennek éreztem magam. De szerencsére ebben az időben vált számomra gyakorlattá a hit. Aki Istenben tud bízni, megérzi azt az erőt, ami bárkit talpra tud állítani és ami segít bárkinek átvészelni a nehézségeket.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben