Bibelturm(Babelturm)-kiállítás nyílt Pécsett – A tárlat ötletgazdájával Németh Zoltán lelkésszel beszélgettünk

Létrehozás: 2010. szeptember 13., 09:13 Legutolsó módosítás: 2010. szeptember 13., 12:51

Pécs – 2010. szeptember 12-én különleges, interaktív kiállítás nyílt meg az evangélikus templom udvarában, a kápolna teremben. (Pécs, Dischka Győző utca 4-6) A látogatók több mint száz különböző nyelvű Bibliát vehetnek kézbe, a Bibliák mellett elhelyezett tájékoztató lapokról pedig megismerhetik az adott nyelv, kultúra sajátosságait. Különleges Bibliapéldányok mellett megismerkedhetünk a pontírással, a jelnyelvvel, sőt bedolgozhatunk egy helyben íródó Újszövetség szövegébe is. A Bibliákból épített Biblia (Bábel)-torony belsejében különös élményben lehet részünk. A kiállítás ötletgazdáját és művészeti vezetőjét, Németh Zoltán kérdeztük. Szöveg: Horváth-Bolla Zsuzsanna

 
 
Bibelturm(Babelturm)-kiállítás nyílt Pécsett – A tárlat ötletgazdájával Németh Zoltán lelkésszel beszélgettünk

Fotó: Horváth-Bolla Zsuzsanna

– Miért Bibelturm illetve Babelturm a kiállítás neve? Meglepett a német szóhasználat!

– Biztosan meglepő a német kifejezés, de sajnos a magyar nyelvben nem működik az a mindössze egyetlen betű eltéréséből adódó szójáték, amit a németben a Bibel - Babel áthallás lehetővé tesz. Márpedig ez alapvető része, tartalma ennek a kiállításnak. (A magyar nyelvben a Biblia – Bábel szavak nem eredményeznek közvetlen asszociációt.) Egy olyan kiállításon, amelynek középpontjában éppen a nyelvi sokféleség áll, talán ennyi „idegenség” megengedhető és nem zavaró.

– Hány Bibliát gyűjtöttetek össze és vannak-e ezekhez kapcsolódó különleges történeteid?

– A kiállított Bibliákat a Ráday Gyűjtemény – Biblia múzeum bocsátotta a rendelkezésünkre. A náluk adományokból összegyűlt Bibliák közül válogattunk ki a kiállításhoz több mint száz Bibliát. Amikor még az ötlet szintjén álltunk, én is úgy gondoltam, hogy a sok-sok Bibliának mind-mind különleges története lesz, de a beszerzés egyszerűbb volt így, hogy egy más meglévő gyűjteményt kaptunk. Ugyanígy a torony készítéséhez sem fűződik semmi különleges: egy asztalostól rendeltük meg a szerkezetet.

– A Bibliákhoz tájékoztatókat is készítettetek. Hogyan folyt a munka? Kik segítettek?

– A munkacsoportunk gyülekezeti összefogással jött létre. A gyülekezet lelkes tagjai segítettek a nyelvek felkutatásában. A tájékoztató lapokon az illető népről vagy országról egy kép, zászló vagy címer szerepel. Röviden az ország, a nyelv, a népcsoport leírása és az országban leginkább jellemző vallások. Ez gyakorlatilag a legtöbb internetes keresés eredményeképpen jött létre.

– Bábel története a valaha egységes, egy nyelvet beszélő emberiség mítoszát őrzi. Ma azonban több mint 6000 nyelvet beszélnek a Földön. A kiállítás megszületésekor, gondolom, sokat gondolkodtál a bábeli történetről, a nyelvek összezavarásáról – egységről és káoszról…

– Nyelvi, és ennek mentén kulturális, vallási széttöredezettségünk egyszerre jelenti számtalan konfliktus, véres háború forrását, ugyanakkor az Isten, illetve az igazság kereső, az élet titkát megfejteni igyekvő emberiség minden ez irányú törekvésének lenyűgöző gazdagságát is hordozza. Meggyőződésem, hogy Isten nem csupán féltékenységből nem engedte a Bábel torony befejezését, hanem sokkal inkább azért, hogy megvédjen minket. Méghozzá önmagunktól. Mert az ember mindig önmaga vesztét okozza, ha túl magasra tör. A nyelvek összezavarása egyszerre vicces és még humánus is. Briliáns, igazi isteni megoldás. Agresszió, fájdalom, vér nélkül. Rombolásról sincs szó. Sőt, mintha lényeges lenne a történetben, hogy a torony ott marad befejezetlenül. Isten megtöri a túlzott büszkeséget, de az embert önbecsülésétől nem fosztja meg. Isten ítélete mindig új fejezetet nyit az ember sorsában, és egyben elhelyezi ennek a sorsnak továbbmozdító rugóját is. A Biblia Istene még ítéletében is irgalmas. Fontos, hogy rácsodálkozzunk: az emberiség egysége, összetartozása nem elérhetetlen távoli cél, hanem kezdettől meglévő alapja emberlétünknek.
Bábel történetén kívül már az ember teremtésének története is hordozza ezt a gondolatot, miszerint ugyanannak az emberpárnak a leszármazottai vagyunk mindannyian. „Nincs zsidó, sem görög; nincs szolga, sem szabad; nincs férfi, sem nő; mert ti mindnyájan egyek vagytok a Krisztus Jézusban” – írja Pál a Galatáknak. Az egységet nem megvalósítani kell, hanem csupán elfogadni. Ha megvalósítani akarjuk, úgy járunk, mint a toronyépítéssel. Soha nem jutunk a végére. Ha elfogadjuk, rájövünk, hogy mindig is a miénk volt. Nem eggyé kell
lennünk, hanem egyek vagyunk. A kiállítás középpontjában álló torony belseje – a belső szoba – segíthet, hogy egyszerű elfogadással a miénk lehessen az, amit erőfeszítéssel úgy tűnik soha nem fogunk megvalósítani. Ugyanúgy működik ez, mint a megváltás. Istent soha nem érhetjük el – Bábel története örök történetünk – de Isten elért minket emberré lett szeretetében, a Názáreti Jézusban.

– A toronybelsőt említetted, ami egyfajta belső szoba és csendkápolna. Mit találhatunk itt?

– A belső tér csendkápolnának, meditációs szobának lett kialakítva. A falakon szövegek és képek vannak, amelyek az elmélyülést szolgálják. A nyelvek, a hangzás, a káosz birodalmából jó ide betérni. Gyertya ég és csak a csendre kell figyelnünk. A teremben megismerhetjük a nyelveket. El lehet olvasni, ki lehet tapogatni, meg lehet hallgatni a szövegeket. (A Magyar Bibliatársulat tábláin a Bibliáról olvashatnak. Van Braille írásos Biblia, az egyik sarokban videón a jelnyelvet láthatják.) Itt azonban Isten csendje uralkodik. Az emberiség közös nyelve. Az egymáshoz és az Istenhez tartozás békességét élhetjük át.

– Ha van a tulajdonomban egy olyan nyelven íródott Biblia, amely még nem szerepel a kiállításon, elküldhetem / elvihetem nektek?

– Igen, köszönettel elfogadjuk a kiállítás idejére azokat a Bibliákat, amelyekből nekünk nincsen példányunk. A tárlatot egyébként szeretnénk interaktívvá is tenni. Ha a látogatók kitöltik kérdőívünket és elhelyezik az erre a célra kihelyezett dobozban, nyerhetnek egy, két személy részére szóló hétvégét a balatonszárszói evangélikus üdülőben, teljes ellátással, vagy egy szép Bibliát, illetve egy értékes könyvet. Sorsolás a kiállítás zárása után, a jövő év elején lesz. Az „észrevételek, javaslatok” fejlécet viselő lapokra felírhatják nekünk technikai, illetve tartalmi észrevételeiket is a kiállítással kapcsolatban. Van egy vendégkönyvünk is, amelyben a látottakkal kapcsolatos érzéseket fogalmazhatják meg.

– A kiállítás ingyenes. Ki támogatta a létrejöttét? 

– A kiállítás megtekintése tényleg ingyenes, de pénzadománnyal lehet támogatni bennünket. A kiállítás egymillió forintba került, amelyet Magyarországi Evangélikus Egyház finanszírozott.

– A kiállítás az év végéig látható. Mi lesz a folytatás? 

– A kiállítás végével korántsem szeretnénk, ha ez az anyag megsemmisülne. Várjuk a lehetőségeket, ajánlatokat. Jó lenne, ha gyülekezeteinkben, iskoláinkban, vagy akár más felekezeteknél is bemutathatnánk a kiállítást. Várjuk az ezzel kapcsolatos javaslatokat, ötleteket.

Linkek
Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben