A hit dolgai és a kultúra: Miért maradtak ki az evangélikusok a Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa programjaiból?

Létrehozás: 2010. január 26., 10:50 Legutolsó módosítás: 2010. január 26., 10:56

Pécs – A pécsi megnyitóval egy időben tartották Essenben is az Európa Kulturális Fővárosa megnyitót. A január 10-i ceremónia előtt az esseni dómban ökumenikus istentisztelettel vette kezdetét az egyházak programsorozata. Amíg azonban a németeknél számos egyházi, vallási program színesíti a kulturális rendezvénysorozatot, addig hazánkban Pécsett, az egyházak látszólag kimaradtak ebből, illetve csak itt-ott képviseltetik magukat. Hogy miért? Az okoknak jártunk utána. Szöveg: Horváth-Bolla Zsuzsanna

Ami Essenben lesz

Egyházi kórusok találkozója, orgonakoncertek, kiállítások, keresztállítások a passió idején, fiataloknak és idősebbeknek szóló egyházi imaórák, fórumbeszélgetések, elsőáldozók és cserkészek találkozói, esseni egyházi múzeumok, az Isten házának éjszakája című templomlátogatási program, valamint templomok bemutatása idegenvezetéssel, zarándokutak szervezése Dortmundba és Duisburgba, előadják a 10 parancsolat című pop oratóriumot is, amelyben 2500 énekes vesz részt – csak pár említésre méltó a programok közül, amelyek idén Essenben lesznek. Az esseni egyházak 3,8 millió tagot számlálnak itt és az összlakosság mintegy 70 százalékát reprezentálják. Egyrészről a hivatalos szervező, RUHR.2010 Kft. támogatásával, részben pedig saját erőből vesznek részt a programokban. De nem csak az egyházak, hanem vallási közösségek is részt vesznek ebben a vallások közötti multikulturális rendezvénysorozatban.

Az esseni egyházi körök tavaly pályázatot nyújtottak be a programokra, amelyekre támogatást is kaptak, hivatalos állami részről is. A Német Protestáns (Evangélikus) Egyház (EKD) például Oliver Jordan, Jems Robert Koko Bi, Simone Elsing és Dirk Hupe kiállításait rendezi meg, előadásokat szerveznek a világvallásokban bemutatott szenvedéstörténetekről húsvét előtt, Bachkantátákat adnak elő, biciklis istentiszteletet tartanak.

A „StadtKirchenPassage A40” nevű kulturfővárosi projekt a Ruhr vidék öt központi templomát kapcsolja majd össze, ahol kortárs művészek bemutatói, előadóestek, és egy ember-árnyjátékot is terveznek. Bemutatják majd többek között a Máté passiót, valamit az ifjúság körében az erőszakról fognak egy előadássorozatot tartani, amelyre afrikai, latin-amerikai, ázsiai és európai országokból is érkeznek majd meghívott vendégek. Az emberi kapcsolatok és a béke jegyében pedig Pécsre és Isztambulba indítanak egy úgynevezett Ábrahám karavánt.

Az interneten a www.kulturkirche-essen.de oldalon lehet tájékozódni a részletes programokról.

Mi lesz a pécsi evangélikusoknál?

Egyrészről tehát látjuk és tapasztaljuk: a németeknél az egyházak természetes részvételével valósul meg ez a sokszínű programsorozat. Amikor azonban a Pécsi Evangélikus Gyülekezet korábbi igazgató-lelkészénél, Varsányi Ferencnél érdeklődtünk, vajon nálunk is lesznek-e hasonló rendezvények azt a választ kaptuk, hogy sajnos semmiféle hivatalos egyházi rendezvényre nem kaptak felkérést.

2009 a vallási kultúra éve volt

„2009-ben volt a vallási kultúra éve – mondta Varsányi Ferenc. – Erre az egyházak az önkormányzattól kaptak 100 millió forintot. A pénzt a felekezetek nagyságának megfelelő arányban osztották el, egyházunk pár millió forintot kapott volna. Miután zsidó vallás képviselői, valamint a református egyház lelkészei azonban lemondtak az őket illető pénzről a katolikus egyház javára, mi is így döntöttünk. A katolikusok ezt a támogatást a Pécsi Egyházmegye ezer éves fennállásának megünneplésére fordították.”

Arra a kérdésünkre, miért voltunk ilyen „gavallérok” ezzel a pénzzel, a lelkész azt válaszolta, hogy „a minket illető pénzből nem tudtunk volna nagyszabású rendezvényeket szervezni, így az ökumenikus jó kapcsolatok ápolása érdekében született meg ez a döntés.”

„A tavalyi rendezvényekre meghívást kaptunk a katolikusok részéről, az istentiszteleteket több esetben ökumenikusan tartottuk” – mondta a lelkész, aki azonban azt a kérdésünket nem akarta kommentálni, hogy ha mi pár millió forinttal „ápoljuk az ökumenikus kapcsolatokat”, akkor a megnyitó előtt miért katolikus szentmisét tartott Mayer Mihály katolikus püspök és miért nem ökumenikus istentiszteleti alkalom volt ez.

Pályázni lehetett

Érdeklődtünk a Hungarofest Nonprofit Kft.-nél, a rendezvények szervezőjénél aziránt, vajon hány egyházi témájú illetve az evangélikus egyházat is érintő kulturális eseményt terveznek idén. Hausenblatt Dóra a 2009-es évet hozta fel példának, hogy azt az egyházi kultúra évének szentelték, mint felvezető évet. Ekkor azonban a fent vázoltaknak megfelelően, a református, az evangélikus, valamint a pécsi zsidó hitközség konszenzussal úgy határozott, hogy lemondanak a saját részükről az ezeréves pécsi püspökség javára.

„A pécsi kulturális főváros alapfilozófiája, hogy a program a város (és az ország) kulturális szereplőinek minél szélesebb körű bevonásával valósuljon meg – írta Gerner András, a Pécs2010 Nonprofit Kft. sajtófőnöke, szerkesztőségünkhöz eljuttatott nyilatkozatában. – Ennek érdekében 2007-től 2009-ig minden évben nyílt programpályázatot hirdettünk, melyre bárki jelentkezhetett. Az elbírálás legfontosabb szempontjai a művészi kvalitás, valamint a kulturális főváros-pályázat tematikus súlypontjainak való megfelelés voltak. A pályázati alapelvek mindenkinek egyenlő esélyt biztosítottak a pályázatban való részvételre: azaz nem intézményeket, hanem programjavaslatokat támogattunk.”

Állítják: vannak vallási programok

„Az egyházi programok jelentős része is a nyílt pályázat során került a programsorba. Ezek természetesen nem csupán az egyházak, hanem a különféle alapítványok és egyesületek egyházi vonatkozású programjait tartalmazzák. Mivel ezek szervezői civil egyesületek és alapítványok is, nem állapítható meg – és nem is szándékunk vizsgálni – melyik kötődik közvetlenül vagy közvetve valamelyik egyházhoz vagy valláshoz, vallási kultúrkörhöz.” 

A nyilatkozat szerint 2009-ben a pécsi püspökségi programokon túl 20 vallási témájú program került megrendezésre, 52 millió forint támogatási összeggel. A 2009-es évben a költségek csaknem 30 százalékát egyházi, vallási programokra fordították. A 2010-es programévre nyílt pályázati úton mintegy 30 vallási témájú program került a programsorba, 47 millió forint (175 000 EUR) össztámogatással. 

A programokról 

A http://www.pecs2010.hu/public/blog/?page_id=1574&lang=hu oldalon alaposan átböngészve a listát, elvétve lehet találni a programok között keresztény, illetve más vallásokra (iszlám, zsidó) vonatkozókat, ám egyetlen egy direkt evangélikus program nincsen.

Képzőművészeti kiállításokat, például egy ikonkiállítást lehet persze kereszténynek nevezni, ám az nem evangélikus. Lesz például egy tizenkét koncertből álló éves egyházzenei sorozat, ahol J. S. Bach művei is megszólalnak majd, de a koncertek katolikus templomokban lesznek, lutheránusban egyetlen egyet nem tartanak.

Érdekes módon az úgynevezett Nyitott templomok napján (2010. május 9.) sem szerepel a felsorolt templomok között az evangélikus templom, a katolikus templomok rajta vannak, sőt a Jakováli Hasszán dzsámi is (ma múzeum).

Mi tehát a helyzet? 

Európában ez másképp működik: együtt szervezik az esseni egyházak a programokat, és ehhez nem kell külön kérés, ez magától értetődik. Ott a 2008-ban egyesült többségi protestánsok hívják a katolikusokat, és fordítva is igaz ez. Nálunk ez nem így van: a kisebbségben lévő evangélikusok kimaradnak a katolikus, vallási programokból.

„Az idei programokra két pályázatot is benyújtottunk – tudtuk meg Németh Zoltán jelenlegi pécsi evangélikus igazgató-lelkésztől. – Az egyik egy interaktív Biblia-kiállítás lett volna, a másik pedig az Interaktív keresztút címet viselő gyülekezeti kiállítás, de sajnos nem fogadták el a pályázatainkat.”

Tehát a pályázatokról lemaradtunk, így marad az, hogy vagy szervezünk magunknak saját költségvetésből, önállóan programot, vagy végleg elmondhatnánk: kulturális fővárosunkból hiányoznak az evangélikusok. 

Evangélikus kezdeményezések 

Gáncs Péter a Déli Evangélikus Egyházkerület püspöke azonban érdeklődésünkre elmondta, hogy október 16-án, a reformáció hónapjában Evangélikus Egyházzenei Fesztivált szerveznek Pécsett, amely kapcsolódna a kulturális főváros programjaihoz. „Az eseménynek a pécsi Nemzeti Színház adna otthon, amelynek igazgatójával, Balikó Tamással egyeztetünk az épület kibérléséről. A találkozón evangélikus kórusok fognak fellépni, így például meghívjuk a Lutheránia Énekkart, valamint számos iskolai énekkart is” – mondta a püspök.

„Bár a pályázatokat elveszítettük, de a gyülekezet nem tett le korábban tervezett programjairól – fűzi hozzá Németh Zoltán igazgató-lelkész, aki azonban a két kiállításon túl egy közösségépítő kezdeményezéssel is előállt:

„A pécsi gyülekezet evangélikus egyházunk gyülekezetei felé szeretne felhívást intézni. Szeretettel várjuk azokat, akik szeretnének részt venni a Pécs2010 kulturális programjain. Gyülekezeti házunkban nyolc fő számára – minimális költségtérítés fejében – elhelyezést tudunk biztosítani, de lehet arról is szó, hogy gyülekezeti tagoknál szálljanak meg. Így a Pécsre érkezők nem csak a kulturális programokkal ismerkedhetnének meg, hanem betekintést nyerhetnének gyülekezetünk életébe is, ezzel építve az evangélikusok közösségét.”

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben

Korábbi hozzászólások

Elküldte Horváth-Bolla Zsuzsanna idő 2010. január 26., 10:56
egyház,evangélikus
Elküldte Szabó-Pap Gabriella idő 2010. január 21., 17:52
A pécsi EKF program egyébként is sok sebből vérzik, ismert okokból. Ehhez hozzájárul még az EKF koncepció helyes ismeretének hiánya is: ezeken a programokon ugyanis nem helyi vagy nemzeti, hanem össz-európai kulturális értékeket kell bemutatni. Pécs kiválóan alkalmas lett volna arra, hogy az európai vallási sokszínűséget és annak értékeit felmutassa, hiszen számos vallás és felekezet él együtt a városban. A program kidolgozóinak kellett volna megkeresniük az egyházi illetékeseket ilyen értelemben,és akkor szépet, emlékezeteset lehetett volna alkotni. Pécsett egyedül a katolikusoknak van nagy befogadó képességű, megfelelő állapotú orgonával felszerelt temploma, ahol európai színvonalú zenei rendezvényekre van technikai lehetőség. (A pécsi színház épületéről a közelmúltban derült ki, hogy roskadozik az épület...) Az EKF előkészítésének hiányosságai ismertek. Ezt a jó lehetőséget is elpuskáéztuk, jó magyar módra.
Hivatalból láttam, hogyan kell jól csinálni az ilyesmit, ezért kimondhatatlanul bánatos vagyok, hogy éppen csak menteni tudjuk az alig menthetőt Pécsett. Ne kérjünk számon semmit, most már sokszorosan késő, csak drukkoljunk, hogy kihúzzuk valahogy.
   
Koncepció
Elküldte Bolla Zsuzsanna idő 2010. január 22., 08:14
Szia Gabi!
Az lehet, hogy a fesztivál szervezése világi szinten maga is kívánnivalót hagy maga után, de azért remélem, hogy a cikket elolvasva nem ez lesz az alap konklúzió, hanem talán más, ettől mélyebb igazságokra is fény derült.
Zsuzsa
   
Nagyon igaz
Elküldte Schmidt Józsefné idő 2010. január 22., 14:21
Igen, a székesegyházi megnyitó lehetett volna ökomenikus, de most már késő, és nem csak az evangélikusok maradtak ki. Igen különboző a rendezvényekre gyertek evangélikusok, szállásokat szerzünk, ahogy Németh Zoltán lelkészünk is hívott benneteket! Tekintsünk előre, nem adjuk fel! (A "probléma" nagyon összetett!)
  
egyház,evangélikus
Elküldte Szabó-Pap Gabriella idő 2010. január 22., 19:24
Szervezni tudni kell, mégpedig ilyen nagy rendezvény esetében:jóelőre, koncepciózusan, az alkalomhoz és a várt közönséghez megfelelő helyszínen és időpontban. Nagyon remélem, hogy az interaktív Biblia-kiállítást sikerül jól megcsinálni, és közönséget vonz majd.
Lehetett volna, persze úgy megcsinálni, hogy "A legelterjedtebb vallások Európában: a könyv-vallások" - és bemutatni nemcsak a Bibliát, hanem a Koránt és a Tórát is, elvégre Pécs a dzsámival a közepén igazán alkalmas egy ilyenre, és így adhattunk volna pán-európai kulturális dimenziót is a dolognak.Ez egyedi lett volna, mert az európai szervezetek szeretik mellőzni a vallást, pedig az a kultúra része. Más EKF-kben nem volt vallási kulturális program.

evangélikus egyház
Elküldte Bolla Zsuzsanna idő 2010. január 22., 21:11
A evangélikus egyház miért támogasson más vallásokat? Miért is kellene nekünk így eladhatóvá tenni bármit?
Ha a pécsi programokat végignézed, van abban zsidó, iszlám vonatkozású is... de evangélikus nincsen. Keresztény is csak elvétve. A cikk arról szól, miért nincsen evangélikus. Ne keverjük szerintem össze a vallásokat, ne mossuk össze a dolgokat!
Ja, vagy úgy jobban elfogadják, ha szinkretikus? De ne legyen szinkretizmus belőle, hanem tiszta evangélium! Nem csak a megjelenés a fontos, hanem az üzenet.
Ha a hivatkozásokban látható webhelyeken az esseni programokat végigböngészed, tele van keresztény és evangélikus vonatkozásokkal... és ezeknek mind van üzenet tartalmuk a világ felé.
A probléma gyökere az, hogy Magyarországon az átpolitizált kereszténység miatt szelektálnak. Ráadásul mi is kicsit elpuskáztunk dolgokat.
   
pályázat
Elküldte Kiss Tünde idő 2010. január 25., 08:57
A gyülekezet az EKFre helyi önkormányzathoz nyújtott be pályázatot, ezt utasították vissza, mert a vallási kultúra évére már kaptak. Ez persze nem igaz, mert azt a korábbi pénzt Varsányi lelkész egyszemélyes döntéssel átadta a katolikusoknak. Erről a gyülekezet presbitériuma nem tudott.
Viszont a gyülekezet hoibája, hogy ezek után máshol nem pályáztak, pedig egy kis utánajárással kiderült volna, hogy hol folyt a pályáztatás az EKFre. Jó lenne, ha a gyülekezet vezetése kicsit összekapná magát!
   

EKF 2010 Pécs

Elküldte Hartmann Ottó idő 2010. február 04., 00:35
A pécsi evangélikus gyülekezet jelen állapotában ennyire képes!
Hogyan jutott ide ez a valaha szép napokat látott gyülekezett?
Sokan-sokáig tudnának erről mesélni,de semmi olyat nem tudnának mondani amiről az Országos Egyházban ne tudnának.Az illetékesek 25 éve aszisztálnak a gyülekezet agóniájához.Persze nem tagadva , hogy a jelen állapotokért a gyülekezet tagjai a leginkább felelősök!
Lehet , hogy Pécs lassan gyarapodik,de a pécsi evangélikusság gyorsan fogy.Sajnos.