Teki Band – Kik vagyunk? Hová megyünk? Mire jó ez az egész?

Létrehozás: 2012. április 02., 09:54 Legutolsó módosítás: 2012. április 02., 13:27

Kőszeg – A kőszegi Evangélikus Mezőgazdasági, Kereskedelmi, Informatikai Szakképző Iskola és Kollégium (Teki) diákjai zenekart alapítottak. Az alábbi írásban Paul Gauguin francia festőművész egyik híres gondolatán keresztül mutatkozik be az ifjúsági zenekar. Személyes gondolatok. Szöveg és fotó: Szidoly Roland

Kik vagyunk?

Mindannyian a kőszegi Evangélikus Mezőgazdasági, Kereskedelmi, Informatikai, Szakképző Iskola és Kollégium (Teki) diákjai vagyunk. 7 állandó tagból álló zenekarunk az idei tanévben alakult, lányok és fiúk vegyesen vagyunk 9. osztályostól a 13. osztályosig. Keresztény ifjúsági dalokat játszunk, amelyeket megpróbálunk igényesen, a korosztályunkba tartozók által kedvelt stílusokban előadni. S hogy kik alkotják az együttest? Kakas Eszter (ének), Kakas Gyöngyi (klasszikus és szólógitár), Derdák Ádám (basszusgitár), Turáni András (dob), Vadász Ádám (klasszikus gitár), Wölfel Mihály (klarinét, szaxofon, zongora), valamint Szidoly Roland (akusztikus gitár). A nagyobb iskolai rendezvényeken Horváth Szilárd (trombita) is csatlakozik a bandához. Alkalmanként vannak vendégénekeseink is, a város gimnáziumának diáklányai, akik a helyi evangélikus gyülekezet tagjai.

Ahogy látható, sokan vagyunk, s nem vagyunk egyformák. Különböző baráti körből, más-más gyülekezetekből érkeztünk, evangélikusok és római katolikusok egyaránt vannak a zenekarban. Ennek ellenére könnyen létrejön köztünk az összhang, amelynek megteremtésében Jézus és Isten segít, akik dalaink fókuszában állnak.

Először a tavalyi tanévben zenéltünk együtt, egy iskolai angolverseny megnyitóján működtünk közre. Akkor még nem a mostani felállásban játszottunk, a jelenlegi zenekar tagjainak fele szerepelt abban a csapatban. Akkor éreztük meg az együtt zenélés örömét, és éreztük úgy, hogy ezt nem szabad abbahagyni. Nyáron egy kis szünet következett, majd jött a szeptember, és elkezdtük a próbák szervezését. Sikerült mindenki számára megfelelő időpontokat találnunk, és így nekiláthattunk a közös munkának. Heti 2-3 próbát tartunk délutánonként, amelyek jókedvűen, családias hangulatban, a Neki való zenélés örömében telnek. Elmondhatom, hogy már nem „csak” egy zenekar vagyunk, és nemcsak úgy ismerjük egymást, hogy „ő a gitáros srác, ő pedig az énekes lány”, hanem igaz barátokká is lettünk.

Hová megyünk?

A címben szereplő felvetésen kívül a „Honnan jöttünk?” és a „Hol tartunk?” kérdésekre is szeretnék választ találni az alábbiakban.

Honnan jöttünk? – Azt tűztük ki célul a tanév elején, hogy alapítsunk egy zenekart, s ezzel segítsük a közös éneklést a hétfő reggeli áhítatokon, istentiszteleteken, rekollekciókon és csendesnapokon.

Hol tartunk? – Ezt az álmot sikerült is megvalósítanunk, és rendszeresen szolgálunk az említett alkalmakon. Döntően keresztény ifjúsági számokat játszunk, az Új ének és Zarándokének című énekes füzetekből. A dalokat igyekszünk igényesen, a könnyűzene különböző műfajaiban (blues, rock, jazz, reggae) megszólaltatni, továbbá korálok is találhatók repertoárunkban, mai hangszerelésben.

A keresztény ifjúsági dalokon kívül játszunk megzenésített verseket, népdalokat is, hiszen kultúránk, hagyományaink terjesztését is rendkívül fontos dolognak tartjuk. Az idei tanévben bekapcsolódtunk nemzeti ünnepünk, március 15-e megünneplésébe is, egy zenés darabbal készültünk, közösen az iskola színjátszóival.

Iskolánk hírnevét öregbítve és Jézus dicsőségét hirdetve a megyében is szolgálunk családi istentiszteleteken. Az ökumenikus imahéten egy istentisztelet keretében a helyi evangélikus és más felekezetű gyülekezetekkel közösen szolgálhattunk. Kőszeg Városának Művészeti Szemléjén is bemutatkoztunk, ahol előadásunk arany minősítésben részesült.

Hová megyünk? – Talán ez a legnehezebb kérdés, csak Isten tudhatja, merre visznek minket útjaink. Mind a zenekar, mind a tagok szempontjából nehéz a válasz, hiszen a 7 tagból hárman utolsó évünket járjuk az iskolában, és már felsőfokú tanulmányainkra készülünk. Reméljük, hogy sikerül új tagokat „beépíteni” a zenekarba, és folytatódhat az a szolgálat, amelyet elkezdtünk. És titkon remélem, ha külön is válnak útjaink, Istennek köszönhetően talán egyszer még újra összeállhat a jelenlegi formáció.

Mire jó ez az egész?

Úgy gondolom, nem mindegy, hogyan indul vagy zárul a hét, milyen hangulatban kezdődik a hét a hétfő reggeli áhítat után, vagy milyen érzésekkel kezdjük meg „szabadságunkat” egy záró istentisztelet után. Ezért igyekszünk minél fülbemászóbb, jelentős mondanivalóval rendelkező dallamokat megmutatni diáktársainknak. Mivel manapság korosztályunk számára meghatározó dolog a zene, nagymértékben befolyásolja életünket, ezért mi is próbálunk a zenén keresztül valami újat mutatni társainknak. Szem előtt tartjuk, hogy az ifjúsági énekek mellett az új köntösbe bújtatott korálokat is megismerjék. Célunk, hogy akár az énekek segítségével is minél több diák és pedagógus ismerje fel Isten nagyságát és végtelen szeretetét. Szerencsére elmondható, hogy teljesen pozitív visszajelzéseket kapunk, jó hallani, amikor egy sokak által kedvelt éneket közösen énekelnek velünk a templomban, jó hallani a suliban keresztény számokat dúdolgató diákokat. Reméljük, hogy minél több diáktársunknak tudunk segíteni abban, hogy megtalálják azt az utat, amelyet Jézus kínál számunkra.

Megragadva az alkalmat, szeretnénk köszönetet mondani a kőszegi evangélikus gyülekezet lelkészeinek, Baranyay Csaba lelkész úrnak és feleségének, Baranyayné Rohn Erzsébet lelkésznőnek, valamint iskolalelkészünknek, Papp Juditnak és iskolánk pedagógusainak a zenekar működéséhez szükséges támogatásért.

Képek:

Videók:

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben