Én is zeneakadémista leszek! – A Zeneakadémia Egyházzene Tanszékének felvételi tájékoztatója

Létrehozás: 2012. január 03., 14:20 Legutolsó módosítás: 2012. január 03., 14:46

A Zeneakadémián kétciklusú, alap- (baccalaureus) és mesterszintű (magister) képzésben lehet egyetemi egyházzenei diplomát szerezni. A tanulmányokban az általános felsőfokú zeneelméleti, zenetörténeti és gyakorlati (ének, zongora, partitúraolvasás, continuojáték, zeneszerzés) képzésre épülnek az egyházzenei szaktárgyak: liturgika, egyházi egyszólamúság, egyházzene-irodalom. A hallgató érdeklődésének és képességeinek megfelelő vokális, ill. hangszeres specializációt szolgálják az egyházzenész-kóruskarnagy és egyházzenész-orgonaművész szakirányok, az irányonként emelt óraszámban oktatott karvezetés és orgona tárgyakkal.

Ezenfelül az oktatási rendszerben a hallgató egyéni képzési tervet állíthat össze, előkészítheti egy második szak részben párhuzamos (és tandíjmentes) végzését. Így az általános zenei tanulmányokra építve az egyházzene és egyházzene-tanári diploma mellé például ének-zene-tanári, szolfézs-zeneelmélet-tanári vagy muzikológusi, orgonaművészi oklevelet is nyerhet, s ezzel pályáját szakmai és anyagi tekintetben is jobban megalapozhatja. A képzésben lehetőség van a korábban elkezdett hangszeres (vonós, fúvós) vagy énektanulmányok társhangszerként történő folytatására és annak egyházzenei (kamarazenei) alkalmazására. A tanszék más egyetemek és főiskolák kurzusaira kredittel elismerhető áthallgatást is lehetővé tesz, mely további szakok (pl. hittanár) párhuzamos felvételét segíti elő. (Jelenleg a KRE és a PPKE Hittudományi Karán, valamint a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolán folytathatók ilyen tanulmányok.)

Az ötéves képzés után az egyházzenei doktoriskolában lehet továbbtanulni, majd egyházzenei DLA-doktorfokozatot szerezni.

 A Zeneakadémia Egyházzenei Tanszéke a 2012/2013-as évtől kezdődően új, az eddigieknél szélesebb gyakorlati kurzuskínálatot nyújt hallgatói számára. Várjuk azoknak a zenei középiskolát végzett vagy éppen most érettségiző énekes, hangszeres vagy szolfézs szakos leendő hallgatóknak a jelentkezését, akik szeretnének közelebbről megismerkedni a zeneirodalom legszebb egyházi témájú remekműveivel és részt venni azok megszólaltatásában. A tanszak egyházzenész-karvezető és egyházzenész-orgonista szakirányain belül a következő műhelymunkákba való bekapcsolódásra lesz lehetőség: 

Énekesek, szolfézs szakosok részére:

A művek előadása történhet szólisztikusan, a cappella énekegyüttesben vagy hangszerekkel kiegészített kisebb-nagyobb kamaraegyüttesben, templomi és hangverseny-előadáson egyaránt.

1. Gregorián kamaraének (különböző műfajú gregorián énekek előadása kis énekegyüttesben)

2. Középkori, gótikus többszólamú darabok

3. Reneszánsz kamaraének (a legszebb reneszánsz misék és motetták)

4. Barokk szóló- és kamaraművek, kantáták

5. Continuokíséretes áriák, duettek 

Vonós- és fúvóshangszer szakon végzettek részére:

1. Középkori, gótikus többszólamú darabok hangszeres szólamainak előadása

2. Reneszánsz misék colla parte (az énekesekkel együtt játszó), esetenként önálló szólamot szólisztikusan képviselő előadása.

3. Közreműködés a continuo szólamcsoport játékában (gordonka, fagott, gitár)

4. Kora barokk egyházi concertók kiegészítő hangszeres szólamainak szólisztikus előadása (hegedű, fuvola, oboa)

5. Hangszeres közreműködés könnyebb klasszikus misék előadásában (hegedű, oboa, gordonka) 

Billentyűsök számára:

Continuojáték

1. Kora barokk vokális egyházi művek

(Viadana, Monteverdi, Schütz, Schein)

2. Barokk szóló- és kóruskantáták, áriák, duettek

(Buxtehude, Purcell, Bach)

3. Kisebb apparátusú klasszikus misék continuokísérete

(M. Haydn, J. Haydn, Mozart)

Karvezetés iránt érdeklődőknek a többszólamú egyházi zene vezénylése mellett speciális gregorián vezénylési kurzusokat kínálunk!

Bővebb tájékoztatás: 1064 Bp., Vörösmarty u. 35. (Régi Zeneakadémia) tel./fax: 344-67-21, e-mail: enyedi.pal@lisztakademia.hu,

honlap: http://www.zeneakademia.hu/oktatas/tanszekek/egyhazzene.

 

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben