Biztosan vették az akadályt – A legjobb lovas szakiskolai tanulók versenye volt Kőszegen

Létrehozás: 2012. május 10., 13:10 Legutolsó módosítás: 2012. május 10., 20:31

Kőszeg – A Vidékfejlesztési Minisztérium felhívása alapján a 2011/2012. tanévben a lótartó és -tenyésztő szakma kiváló tanulója verseny a Magyar Agrárkamara szervezésében – az elmúlt évek kiemelkedő pedagógiai és szakmai munkájának elismeréseként – a kőszegi Evangélikus Mezőgazdasági, Kereskedelmi, Informatikai Szakképző Iskola és Kollégiumban került megrendezésre. Szöveg: T. T.

Nyugat-Magyarország egyik ékszerdoboza, az Alpokalja lankáin fekvő gazdag történelmi hagyományokkal rendelkező kisváros, Kőszeg festői hátteret biztosított a lótartó
és -tenyésztő SZKTV országos döntőjének. Ahogy Rodler Gábor, a rendező Evangélikus Mezőgazdasági, Kereskedelmi, Informatikai Szakképző Iskola és Kollégium igazgatója köszöntőjében megfogalmazta, a 2012. április 17. és 20. között megrendezett versengés lehetőséget adott a hazánkban magasan jegyzett lovas képzést folytató intézmények legjobb tanulóinak, illetve az őket felkészítő pedagógusoknak, hogy összemérjék felkészültségüket, kicseréljék tapasztalataikat, valamint lehetővé tette, hogy tovább épüljenek a kapcsolatok a lovas képzést folytató szakmai műhelyek között. 

A verseny elméleti és gyakorlati részből állt, előbbinek az iskola, utóbbinak az intézmény kiváló infrastruktúrával rendelkező, többek között fedeles lovardával, díjhajtó és fogathajtó pályával bíró tangazdasága adott otthont. A szervezők szisztematikus, precíz munkájának köszönhetően zökkenők nélkül zajlott a versengés, melynek résztvevőin az áprilisban sokszor bizony zordabb arcát mutató esőisten is megkönyörült, így olykor szeles, borús, ám megfelelő időben folyhatott a vetélkedés. 

A versenyzőknek négy modulban – gondozás, tenyésztés, fogathajtás, lovaglás – kellett megmutatniuk tudásukat, ez sokoldalú felkészültséget igényelt, s ahogy dr. Németh Csaba, a verseny elnöke zárszavában elmondta, bizony kemény kihívás elé állította a versenyzőket.  

A tét nagy, hiszen nemcsak a helyezések dőltek el a négy nap folyamán. A kiemelkedő teljesítményt (71% feletti eredmény) nyújtó versenyzők jeles eredménnyel szakmunkás bizonyítványt is szerezhettek. Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a versenyen eredményesen szereplő tanulók nagyon keresettek a munkaerőpiacon – tudtuk meg Juhász Beátától, a Magyar Agrárkamara szakképzési referensétől.

Elmondható, hogy az ifjú lovásztanulók kiállták a próbát, nem estek ki a nyeregből, ezt bizonyítja, hogy a 16 résztvevőből 12-en 71% fölött teljesítettek, így jeles minősítésű szakiskolai oklevélhez jutottak. 

S hogy az erős mezőnyben kik nyújtották a legjobb teljesítményt? Álljon itt az első három helyezett névsora, akik a rendező intézmény dísztermében megrendezett ünnepélyes eredményhirdetésen kapták meg a nekik járó tapsot és elismerést.

I.      Tóth Tamara Réka – Pettkó-Szandtner Tibor Lovas Szakképző Iskola és Kollégium, Bábolna

II.      Horváth Ádám – Evangélikus Mezőgazdasági, Kereskedelmi, Informatikai Szakképző Iskola és Kollégium, Kőszeg

III.      Bertók Mátyás – Pettkó-Szandtner Tibor Lovas Szakképző Iskola és Kollégium, Bábolna

A verseny résztvevői közül azonban senki sem tért haza üres kézzel, hiszen a szépszámú támogató felajánlásának köszönhetően mindenki elismerést kapott a felkészülés alatt elvégzett munkájáért, valamint a verseny során nyújtott teljesítményéért. 

A verseny szervezői köszönik azok segítségét, akiknek erkölcsi és anyagi támogatása lehetővé tette, hogy a kőszegi intézmény rendezhesse meg a versenyt, s azt, hogy a vetélkedés méltó körülmények között folyhasson le. 

Köszönet illeti a versenyzőket és felkészítő tanáraikat is, hiszen kemény munkájuk volt a színvonalas verseny záloga. Az, hogy a négy nap során végig kiegyenlített, nívós versengés folyt, az ő lelkiismeretes munkájuknak köszönhető. 

Talán nem túlzó a kijelentés, hogy Kőszegen a magyarországi lovas szakma csúcstalálkozója zajlott le, amely alkalmat adott a versenyben részt vevő fiatalok tehetségének, tudásának megvillantására éppúgy, mint a szakmai tapasztalatcserére, a kapcsolatépítésre, s remélhetőleg nincs távol az idő, amikor az ifjú lovas tanulók ismét az Alpokalján mérhetik össze tudásukat.

Linkek
Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben