A világ legjobbjai közé került a két bonyhádi fiatal
Pittsburgh – Köpenczei Gergő és Énekes Péter, a bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium tavaly végzett diákjai 4. díjat nyertek kutatásukkal Pittsburgh-ben, az Intel ISEF nemzetközi tudományos és innovációs versenyen. Forrás: teol.hu
Internetes sakkozás és közbeszerzési pályázat. Egyedi párosítás, különleges kapcsolódási pontokkal. A bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnáziumban beszélgetett erről ottjártunkkor dr. Katz Sándor, Köpenczei Gergő és Énekes Péter. A tanácskozás apropóját a közelmúltban zajlott Intel ISEF nemzetközi tudományos és innovációs verseny adta, amelyen Gergő és Péter fantasztikus eredményt ért el.
A völgységi intézmény tavaly végzett növendékei remek csapatot alkotva negyedik díjasok lettek a nívós tudáspróbán csoportjukban, amelyben egy matematikai függvényen alapuló, egyirányú titkosítási módszer általuk kidolgozott algoritmusával mérették meg magukat. A közérthetőség kedvéért a tehetséges fiatalok gimnáziumi felkészítőtanára hétköznapi példákkal világított rá a diákok fejlesztésére.
„Gyakran előfordul, hogy azt szeretnénk – mondjuk az internetes sakkozásnál, vagy éppen egy közbeszerzési pályázatnál –, hogy az üzenetünk tartalmát csak egy bizonyos idő elteltével tudja elolvasni a címzett, de az elküldés után már mi se tudjunk rajta változtatni – emelte ki dr. Katz Sándor. – A közbeszerzési pályázatoknál is hasznos lehet a módszer, hiszen különösen fontos, hogy az árajánlatunk még csak véletlenül se kerüljön napvilágra idő előtt.”
„A titkosítás tulajdonképpen úgy működik, hogy az üzenetünkből készítünk egy számot, ez akármennyi jegyből állhat. Azonban nem ezt küldjük el a címzettnek, hanem a szám nála kisebb osztóinak összegét, vagyis az s(n) számelméleti függvényét. A befogadó ebből nem tudja visszafejteni az eredeti számot. Viszont amikor másodjára elküldjük az üzenet tényleges tartalmát kódolás nélkül, akkor visszaellenőrizhető, hogy a két levél tartalma megegyezik, azon nem lehet időközben változtatni, ezáltal hiteles a tárgya. Ezt egyirányú kódolásnak nevezzük” – ecsetelte dr. Katz Sándor. Azt is megtudtuk tőle, hogy az alapötlet egyszerű, azonban nagyon sok lépés szükséges a kész projektig. A bonyhádi gimnázium tanulói közül korábban már többen foglalkoztak ezzel a módszerrel, azonban a tényleges megvalósításig Gergő és Péter jutott el.
„Végzős diákként veselkedtünk neki a témának, az intézmény tehetséggondozó »Csillagprogramja« remek lehetőséget teremtett arra, hogy nap mint nap csiszoljunk a munkánkon” – vette át a szót Gergő. A fiúk több versenyen is elindultak pályamunkájukkal. A Tudományos Diákkörök regionális és országos konferenciáján is remekül szerepeltek. Akárcsak a hazai innovációs versenyen, ahonnan már csak egy lépésnyire volt a nemzetközi megmérettetés.
A diákok arról is beszámoltak, hogy a titkosítással foglalkozó szakemberek, informatikusok közül többen is figyelemre méltónak, a hétköznapi életben használhatónak találták munkájukat. Dr. Katz Sándor megjegyezte, a gimnáziumnak korábban is voltak már kiemelkedő eredményei, azonban Péter és Gergő sikere egyedinek tekinthető, hiszen ők világviszonylatban, saját kutatásukkal kerültek a legjobbak közé.
Nívós mezőnyben bizonyítottak az ifjak
Az ISEF a világ legnívósabb nemzetközi tehetségkutató versenye. Idén 68 országból és az USA minden államából összesen közel 1500 fiatal vett részt ezen. A matematikai szekcióban – amelyben Péter és Gergő egy matematikai függvényen alapuló, egyirányú titkosítási módszer általuk kidolgozott algoritmusával vett részt – közel 200 projekt szerepelt. Ebben a rangos mezőnyben sikerült a Budapesti Műszaki Egyetem I. éves hallgatóinak megszerezniük a 4. díjat.