„A bioetikai határok megvonása nehéz feladat” – Evangélikus fiatalok vitaestje volt a Lágymányosi Ökumenikus Központban

Létrehozás: 2010. március 28., 10:50 Legutolsó módosítás: 2010. március 28., 10:54

Budapest – A Luther Márton Szakkollégium diáksága, az Egyetemi Gyülekezettel, a Teológus Otthonnal és meghívott vendégekkel közösen bioetikai témákról (abortusz, eutanázia, génterápia, transzplantáció, vagy klímaváltozás) beszélgetett március 22-én a Lágymányosi Ökumenikus Központban. A téma szakértőiként dr. Hajnal Márton orvos-fizikus, dr. Orosz Gábor Viktor az Evangélikus Hittudományi Egyetem adjunktusának és dr. Somosi György a Bioetikai Társaság elnökségi tagjának álláspontját ismerhette meg a hallgatóság. A beszélgetést Liszka Viktor moderálta. Szöveg: Hajdú András – Liszka Viktor

A beszélgetés fő konklúziója talán a következőképpen foglalható össze: A bioetikai határok megvonása nehéz feladat és óriási veszélyeket rejt magában. Azonban a határokat nem kerülni kell, hanem foglalkozni velük. Orosz Gábor ezzel kapcsolatban idézte a német egyház álláspontját, illetve Paul Tillich német teológus gondolatát, miszerint az aktuális technikákat nem tagadni, hanem alkalmazni kell, azokkal együtt kell élni, nem pedig kizárni életünkből. Tillich szerint a határ megismerése az élet egyik legizgalmasabb része.  Orosz Gábor azt is hozzátette, ha erkölcsileg és jogilag az új ismereteket nem szabályozzuk, az káoszhoz vezethet. 

Hajnal Márton a felelősségvállalás fontosságát hangsúlyozta globális viszonylatban. Mindannyian felelősek vagyunk azért, hogy a következő nemzedék tagjai is egészséges környezetben élhessenek. A környezetéért felelősséget nem vállaló ember felelőssége pedig erkölcsi természetű.

Somosi György összefoglalva elmondta, hogy bioetikai alapelvekként elsősorban a közjó és a bizalom, valamint a közösségi szempontok prioritása érvényesül. Mai világunkban az erkölcsös és etikus kategóriája azonban nem feltétlenül esik egybe a jogszerűvel, és ez fordítva is igaz. Ezért a bioetika alkalmazott orvosi etika. Az élet védelme minden szinten általános irányelv.

A programról további részleteket találhatnak majd az április 1-jén megjelenő Evangélikus Életben.

 

A Egyetemi Gyülekezet, a Teológus Otthon és a Luther Márton Szakkollégium közös vitaestjei áprilisban és májusban folytatódnak. Áprilisban a svéd egyház döntései kapcsán a homoszexualitás és az egyház kapcsolata, májusban az egyház lehetőségei a szociális és etnikai konfliktusok területén kerül terítékre.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben