Krisztus-képmás – Beszámoló a „Közös asztal” roma konferenciáról

Létrehozás: 2009. szeptember 03., 11:20 Legutolsó módosítás: 2009. szeptember 03., 11:22

Bér – Az idén 2009. augusztus 21-25 között a Nógrád megyei Béren rendezték meg az evangélikus cigánymisszió által szervezett tábort. Az alkalomról már képes beszámolónkat láthatták honlapunkon, most viszont az egyik szervező-résztvevő írását közöljük. Szöveg: Laczki János

Krisztus-képmás – Beszámoló a „Közös asztal” roma konferenciáról

Fotó: Bakay Péter

Minden nép a maga képére festi meg Krisztus, így vannak fekete, fehér, sárga bőrszínűek is. Hitelt érdemlő Krisztusábrázolás nem maradt fenn, de nem is ez a fontos, mert nem a külső az első, hanem a belső. Ez a fajta ábrázolás a Bibliában viszont fennmaradt. Ezt tanulmányoztuk 2009. augusztus 21-25 között a Nógrád megyei Béren rendezett evangélikus cigánymisszió által szervezett táborban, amelyet minden évben olyan helyen tartunk, ahol az evangélikus gyülekezetben, vagy annak közelében cigány testvéreink élnek.
Újra és újra felmerül kérdésként, hogy miért foglalkozunk, mi cigánymisszióval, hiszen ők eredetileg nem is evangélikusok, és amúgy is nagyon sok probléma van velük. A felvetődő kérdés első felét csak azok teszik fel, akik kifogásokat keresnek, vagy azok, akik népegyházi keretek között gondolkodnak. A népegyházi keretekhez lehet ragaszkodni, van is néhány hűséges egyháztag, aki eszerint él is, de az egyházi demográfia ebben a tekintetben nem sok bizakodásra ad okot. Ha azt akarjuk, hogy a magyarországi evangélikus egyház megmaradjon, akkor nyitnunk kell a cigányok és nem cigányok felé.
A sok probléma legyőzhetőségére a kora középkori Írország lehet példa, ahol barbár, pogány emberek éltek, és egy Patrik nevezetű kisgyermeket rabszolgának elraboltak, rosszul bántak vele. Ez a kisgyermek azonban megszökött a fogvatartóitól, majd keresztyén hitre tért, és visszament Jézusról bizonyságot tenni, és az egész sziget megtért, és a kereszténység bástyája lett. 
A 2009-es esztendő igéje: „Ami lehetetlen az embernek, az Istennek lehetséges.” Nagy bátorítást adhat a cigánymisszióban is.
A tábort Bakay Péter országos cigánymissziós felelős szervezte. A találkozót már áprilisban megelőzte egy helyszínbejárás Béren, amelyhez már akkor is nagy segítséget adott a helyi lelkész, Thuránszky István A héten mintegy 60 fő vett részt. Nagyrészt sárszentlőrincziek a táborvezető invitálására, szentetornyaiak Laczki János vezetésével és a Nyírtelekhez tartozó görögszállásiak Györfi Mihály vezetésével jöttek el, de részt vettek budapestiek és vanyarciak is. A tábor öt napjára nagyon gazdag program jutott. A tábor nomád körülmények között lett megrendezve, de a fiatalokat ez egyáltalán nem zavarta. Az étkezések alkalmával több hagyományos ételt ettünk, többek között az egyszerűen elkészíthető puliszkát. A kirándulás nagyon sok alföldi fiatalnak életre szóló élményt jelentett, mert életükben nem másztak még hegyet. A világhírű béri andezit kiömlés orgonasípszerű sziklaképződményei minden kirándulót elkápráztattak.
Sok érdekes előadást és bizonyságtételt hallhattunk a táborban. Szeverényi János országos missziós lelkész Martin Luther Kingről tartott előadást, kiemelve az ő elszántságát és erőszakmentes harcát. Vasárnap Csepregi András lelkész hirdette Isten igéjét a házasságtörő asszony történetén keresztül. Az istentisztelet keretén belül Ádám Barnabás cigány testvérünk tett bizonyságot Jézus életújító munkájáról és szeretetéről. A bizonyságtétel szavai nagyon sok résztvevőnek csaltak örömkönnyeket a szemébe. Vasárnap délután békési pünkösdista testvérek tartottak rövid irodalmi összeállítást, ahol elmondták a fiataloknak, hogy ne ódzkodjanak a tanulástól, mert akkor később kell bepótolni az elmaradtakat. Nemcsak közöttünk szolgáltak a pünkösdista testvérek, mert az esti utcai evangelizációt is ők tartották a közeli Szirákon.
Hétfőn Szabó András esperes tartott áhítatot, majd Keveházi László Sztehlo Gáborról tartott személyes előadásában kitért arra, hogy a lelkész több ezer zsidó gyermek mellett horthysta katonát, majd az 50-es években kitelepített embereket is segített, és megmentve az életüket igazán Krisztusra mutatott. Sztehlo Gábor a cigánymisszióban is példa lehet, mert nem áttéríteni akarta a más vallásúakat, hanem megtéríteni. A vanyarci cigányok – akik között Rostás Judit munkálkodott egy éven keresztül – hagyományos cigányéletet bemutató előadása és cigánytánca jó hangulatot teremtett a helyi művelődési házban. A táborban több teológushallgató is segédkezett. A tábor véget ért, de a cigánymisszió a gyülekezetekben folyik tovább.

További képeket a konferenciáról korábban megjelent képes beszámolónkban láthatnak:

http://www.evangelikus.hu/aktualis/koezoes-asztal-2013-ciganykonferencia-volt-beren-2013-kepriport

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben