Angyal szárnyaival repülnek tovább – 20 éves a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet

Létrehozás: 2011. május 23., 15:42 Legutolsó módosítás: 2011. május 23., 17:09

Budapest – 2011. május 23-án a Művészetek Palotájában a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet fennállásának 20. évfordulóját ünnepelte, munkatársaival és támogatóival együtt. Az evangelikus.hu is ott járt a neves eseményen. Szöveg és fotó: Horváth-Bolla Zsuzsanna

Húsz év alatt 34 országban több mint 2000 projekt. Húszmilliárd forint segítség, 10 ezer önkéntes munkája, 50 féle szociális szolgáltatás Magyarországon és a határokon túl. Kétszáz munkatárs, 45 ezer támogató – ezek a számok jellemzik az Ökumenikus Segélyszervezet két évtizedes munkáját.

A Művészetek Palotájában – az elmúlt két évtized munkájának megünneplése előtt – először közgyűlésre került sor, amelyen Szent-Iványi Ilona és Gáncs Péter köszöntötték az egybegyűlteket, majd Lehel László, az Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója ismertette a 2010-es év költségvetését. A diavetítéssel tarkított beszámoló után a pénzügyi beszámolók következtek. A jelentések ellenszavazat és tartózkodás nélküli elfogadása után a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet új logóját tárgyalták meg.

Az elfogadott új logó szimbolizálhat egy angyalt, de van, aki egy adó és fogadó kitárt kezet lát benne. A közgyűlésen természetes módon ez váltotta ki a legtöbb vitát és véleményt, de végül egyhangúlag elfogadták ezt az új logót, amelyet 45 pályamű közül választottak ki.

Ezután Lévai Anikó, a Segélyszervezet jószolgálati nagykövete az önkéntesség fontosságára hívta fel figyelmet köszöntőjében, majd Jorgen Thomsen, a dán egyházi hátterű segélyszervezet, a DanChurchAid igazgató-helyettese szólt az együtt menetelés fontosságáról.

Beszéde után Jürgen Gohde, a Német Protestáns Segélyszervezet (EKD – Diakonisches Werk), valamint az Eurodiaconia korábbi elnöke kapott szót, aki a kezdetekről emlékezett vissza és a keresztény gyökerekre hívta fel a figyelmet.

Dr. Bölcskei Gusztáv, református püspök, a Zsinat lelkészi elnöke a társadalomban végzet „faldöntés” fontosságáról beszélt, majd Gáncs Péter evangélikus elnök-püspök az ökumenikus szemléletmódot emelte ki.

Ezután pohárköszöntőt mondott Lehel László, aki felhívta a résztvevők figyelmét arra a kiállításra is, amelyet az Üvegteremben állítottak fel és nyolc táblán a Segélyszervezet eddigi tevékenységét kívánta bemutatni.
Az alkalom állófogadással zárult.

A Segélyszervezet fennállása óta közel 20 milliárd forint értékben végzett hazai szociális-fejlesztő illetve nemzetközi humanitárius és fejlesztő tevékenységet itthon és a nagyvilágban. Ennek közel 70%-át a Kárpát-medencében illetve Magyarországon használta fel. 

Az 1991-ben alakult Magyar Ökumenikus Segélyszervezet ma Magyarország egyik legnagyobb, nemzetközileg is elismert segélyszervezete, kiemelkedően közhasznú szervezet. Alapítói a református, az evangélikus, valamint a metodista, unitárius és ortodox egyházak, az Üdvhadsereg, valamint magánszemélyek. 

Munkájára a pártatlanság, függetlenség és semlegesség, a nemzetközi humanitárius és fejlesztési elvekhez való ragaszkodás a jellemző. Missziós tevékenységet nem végez. Szükséghelyzetekben nemre, nemzetiségre, vallásra és világnézetre való tekintet nélkül nyújt segítséget. 

Célja, hogy a jelenkor társadalmi kihívásainak megfelelően erősítse az alapítók társadalmi szolgálatát, a hazai és nemzetközi humanitárius segítségnyújtás és fejlesztés, a hazai szociális segítségnyújtás, valamint a kommunikáció és szemléletformálás területén. Mindezeket a legszélesebb ökumenikus összefogás alapján kívánja megvalósítani. További célja, hogy kivizsgálja a szükséghelyzetet teremtő okokat és közreműködjön azok mielőbbi felszámolásában. 

Összefoglaló az Ökumenikus Segélyszervezet 20 éves munkájáról

Az Ökumenikus Segélyszervezet – 2004 előtt Szeretetszolgálat – első hazai intézménye 1992-ben kezdte meg működését Budapest XIII. kerületében. Célja az otthonukat elvesztők mindennapi megélhetésének biztosítása volt. A budapesti intézményt gyorsan egy miskolci és egy debreceni központ megnyitása követte. 

A segélyszervezet a '90-es évek elején jelentős szerepet töltött be a Magyarországra érkező menekültek ellátásában, átmeneti otthonokat működtetett a déli határ közelében, ahol nemcsak szállással, élelemmel és ruházattal, hanem jogi tanáccsal, szociális támogatással is segítette a délszláv háború elől menekülőket. Ez a tevékenység mára némileg átalakult – ma elsősorban a kísérő nélküli kiskorú és fiatal felnőtt menekültek gondozására koncentrál az Ökumenikus Segélyszervezet.  

Az Ökumenikus Segélyszervezet hazánk legnagyobb nemzetközi fejlesztéssel foglalkozó szervezetté nőtte ki magát az elmúlt évtizedekben. Történetének legnagyobb humanitárius és fejlesztési kihívása a 2001 óta tartó jelenléte Afganisztánban. Ennek eredményeképpen Baghlan tartományban számos iskola, orvosi- és adminisztrációs intézmény épült, jelentősen javítva ezzel az ott élők életkörülményeit, esélyeit. A Segélyszervezet egy évtizedig volt jelen, illetve van jelen Csecsenföldön, Szerbiában, Erdélyben valamint Kárpátalján, jelentős nemzetközi fejlesztéseket hajtva végre. Magyarországról egyedüliként írt alá együttműködési megállapodást az Európai Unió Humanitárius Segélyek Hivatalával, és egyedüliként végez ország-stratégia szerinti - legnagyobb magyar civil szerepvállalóként – humanitárius segélyezést Afganisztánban. A legutóbbi humanitárius akció keretén belül a líbiai bengáziban a Magyar Külügyminisztérium támogatásával megvalósuló nyolcmillió forint értékű segélyprogram keretében négy egészségügyi intézmény kapott gyógyszereket, kórházi felszereléseket. 

A Segélyszervezet talán legkiterjedtebb tevékenysége a hátrányos helyzetű családok és gyermekek támogatása, a gyermekjóléti és az élelmiszersegély-programja, amelyet 1996 óta végez – akkor még csak egy soroksári intézményében. Először 2000-ben Miskolcon nyílt meg a szervezet első családok átmeneti otthona, melyet később hasonló intézmények létrehozása követett Orosházán és Szolnokon.  A Segélyszervezet Félutas Ház elnevezésű programja a szociálisan perifériára sodródott családok felkarolását célozta olyan hatékonysággal, hogy a hazai szociálpolitika fontos elemévé vált, és emiatt állami támogatásban részesült. A Segélyszervezet Családsegítő és Gyermekjóléti intézményt illetve roma Fejlesztő Házat is fenntart az ország különböző pontjain. 

A szenvedélybetegek ellátása is a hozzátartozik az Ökumenikus Segélyszervezet hazai profiljához. 2003 óta hozzátartozik a Soroksári Addiktológiai Centrum, melynek feladata a droghasználattal kapcsolatos ártalmak csökkentése. Az utóbbi években hasonló intézmény nyílt Debrecenben és Szolnokon is. A hajléktalanok támogatásában is jelentős szerepet vállal a Segélyszervezet, Debrecenben és Gyulán több intézmény működtetésével segíti a rászorulókat. 

A Segélyszervezet nemcsak a hazai szociális ellátásban játszik jelentős szerepet, hanem a természeti katasztrófák, háborúk alatti, utáni humanitárius krízisek megoldásában, a bajbajutottak megsegítésében is mind Magyarországon, mind a határainkon túl. Hazánkban legutóbb a tavaly tavaszi árvíz, és a tavaly őszi vörösiszap katasztrófa során nyújtott segítséget, minden eddiginél szélesebb összefogással. Ennek eredményeként az árvíz sújtotta régióban 650 millió forinttal járult hozzá az újjáépítéshez, és az általa támogatott települések mindegyikén befejeződtek a helyreállítási munkálatok még a tél beállta előtt. 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben