Mária Magdolna – Az ikonfestészettől Lady Gagáig
Budapest – A Próféta Galériában 2012. április 19-től tartott „Toleranciaestek a Prófétában – Szakralitás és művészet” címmel, öt csütörtökön keresztül azoknak kínálnak programot, akik egyrészt érdeklődnek különböző vallások, a szakrális terek és a művészettörténet különböző korszakai iránt, másrészt nyitottak arra, hogy észrevegyék a különböző felekezetek hangsúlyeltolódásait. A teológusok, vallási vezetők előadásai művészek, művészettörténések látványos bemutatóival egészülnek ki, ahol a szent könyvek adott fejezeteit illusztráló műalkotások bemutatását és elemzését hallgathatjuk meg. A második alkalmon ott járt az evangelikus.hu is. Gáncs Tamás, az EHE doktorandusza és Schneller János művészettörténész, a Próféta Galéria szakmai vezetője tartott előadást. Szöveg és fotó: Kiss Tamás
Mária Magdolna vagy Magdalai Mária Jézus környezetének egyik legtalányosabb alakja. Történetét, személyiségét talán mindenki másénál jobban eltorzította a keresztyén és a népi hagyomány. A doktori disszertációjában Máriával tudományos mélységig foglalkozó teológus és a művészettörténész egy előadás szűk keretei között igyekezett bemutatni azt a nagy hatású nőalakot, aki minden bizonnyal Jézus legszűkebb tanítványi köréhez tartozott. Évszázadokon átívelő hatását a tradicionális ikonfestészettől a mai popkultúráig igen széles körben megfigyelhetjük.
A bibliai és apokrif idézetekkel, valamint a sok évszázados festészeti hagyományt bemutató vetített képekkel illusztrált előadás Jézus korától egészen napjaink popsztárjáig, Lady Gagáig ívelt. Rámutatott, hogy máig születnek könyvsikerek, zenei és fotóművészeti alkotások Magdalai Mária történetének és személyiségének hatására.
A sorozat következő alkalmán, 2012. május 3-án csütörtökön „Szakrális terek átalakulásai: szent, profán, démoni” című előadásával Schneller István építészmérnök, teológus, egyetemi tanár várja az érdeklődőket.