Huszár Gál-emléknapot tartottak Bobán, Korál-sziget koncerttel

Létrehozás: 2012. november 05., 19:41 Legutolsó módosítás: 2012. november 08., 12:47

Boba – „Szent Atyám, énvelem nagy sok jókat tettél, / Mert mennyből énnékem őrizőt küldöttél, / Ellenségeimtől engem megmentettél, / És az én szívemben örömet szereztél” – ezzel a Huszár Gál énekeskönyvéből való idézettel invitálta a híveket és minden kedves érdeklődőt a 2012. október 28-án megrendezett Huszár Gál-emléknapra a bobai evangélikus egyházközség gyülekezetének elnöksége. Az emléknapot az 500 éve született nyomdász-reformátor tiszteletére szervezték. Szöveg: Sebestyénné Kovács Ildikó, fotó: Matócza Barnabás

Huszár Gál családjának a Vas megyei Kemenesalján, Vadászülésen volt birtoka. E falu a mai Boba és Nemeskocs község közötti területen feküdt, s bár a történészek szerint vitatott, egyházközségünk hívei hiszik és tartják, hogy Huszár Gál itt a szomszédban, Vadászülésen született, így egy kicsit a miénk is.

S ahogy Rostáné Piri Magda esperes asszony mondta, az embereknek szüksége van példaképekre, s e szelíd reformátor élete útmutatóul szolgálhat mindannyiunk számára.

A délelőtti ünnepi hálaadó úrvacsorás istentiszteleten Jankovits Béla, az egyházközség egykori lelkésze, Huszár Gál életének, munkásságának kiváló ismerője hirdetett igét. Igehirdetésének alapjául Pál apostol Timóteushoz írt 2. levelének 3. fejezetéből a 1417. vers szolgált.

A lelkész keresztyén történelmi tényeket felsorakoztatva, sajtóból vett idézetekkel, számos tanulmánya és munkája során szerzett hétköznapi tapasztalatát megidézve emlékeztette a gyülekezetet arra, hogy a Biblia nem más a hívek számára, mint a mindennapi kenyér, amely által lelkileg és hitben is erősödhet az ember. Jankovits Béla felhívta a figyelmet arra is, hogy a gyermeket már kora gyermekkorban tanítanunk kell a helyes úton való járásra. Ezt támasztotta alá Karácsony Sándor tézisével, aki így fogalmazott: „Amikor a gyermek testét és szellemét fejlesztjük, az a nevelés, amikor a testi és a szellemi nevelésen túl a lelkét is fejlesztjük, az a növelés. Így, ha időben kezdjük gyermekeinket terelgetni a mindennapi keresztyénség útján, bízhatunk abban, hogy megmaradnak a hitben, s így kiléphetünk a mindennapi korszellemből, amelyben eluralkodóban van a feszültség, a kiábrándultság és kétségbeesés, s eljuthatunk Krisztushoz, aki az út, az igazság és az élet” – zárta gondolatait a nyugalmazott lelkész.

A délután folyamán az emléknap alkalmából érkezett a gyülekezetbe a Korál-sziget zenekar, akiknek előadásában ismert korálénekek hangzottak el újszerű hangszerelésben, kellemes perceket szerezve ezzel az egybegyűlteknek. A 2008-ban Budapesten alakult együttes –amelynek célja a hitébresztés mellett egyházunk üzenetének továbbadása az énekekben – a reformáció dallamkincsét dolgozza fel igényes, modern hangszereléssel, megőrizve az eredeti szöveg-, illetve dallamkincset. A zenekar Luther példáját követve viszi be a templomba a világi dallamokat.

A koncert szünetében Jankovits Béla tartott ismertetőt az 500 éve született nyomdász-reformátor életéről és munkásságáról. Előadásának alapjául Botta István Huszár Gál élete, művei és kora című könyve szolgált. Megismerhették a római katolikus egyház presbiteréből vált református prédikátor életútját, keresztyén tanok terjesztésében tanúsított, állhatatos, áldozatkész magatartását. 

Az esperes asszonynak e sorok elején idézett gondolatai az előadás végére bizonyítottá váltak. Huszár Gál élete és munkássága példaként állhat előttünk napjaink elkérgesedő világában: Isten segítségével mindig lehet és érdemes is újra kezdeni.

A gyülekezet nevében valamennyi szervezőnek és előadónak köszönetemet fejezem ki e tartalmas és lélekemelő napért.

További képek a gyülekezet honlapjának képgalériájában láthatóak:

http://boba.lutheran.hu/kepgaleria/huszar-gal-emleknap-koral-sziget-koncert 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben

Huszár Gál sosem volt református

Elküldte Tóth Károly idő 2012. november 05., 21:15
Remek a tudósítás és az emléknap is az lehetett.
Egy apróság: Huszár Gál sosem volt református, mindvégig a lutheri reformáció híve maradt.