II. Holnemvolt fesztivál – Mesemondás felnőtt gyermekeknek
Budapest – Második alkalommal adott otthont a Budapesti Evangélikus Egyetemi és Főiskolai Gyülekezet a Holnemvolt nemzetközi mesemondó fesztiválnak. A hétvégén ott járt az evangelikus.hu is. Szöveg és fotó: Kiss Tamás
Kezdem a végén. A fesztivál zárásakor köszönetet mondó Körmendy Petra egyetemi lelkész összefoglalta egy mondatban a legtöbbet, ami erről a kétnapos rendezvényről elmondható: „Többek lettünk vasárnap estére, mint amik szombat reggel voltunk!” Ezek nem csak az ő gondolatai, hiszem, hogy sokan osztják ezt az érzést azok közül, akik időt szántak az elmúlt hétvégéből arra, hogy itt történeteket hallgassanak. Akik végigültük, -álltuk, -hallgattuk, netalán -dolgoztuk a fesztivált, egyszerre érezhettük magunkat lemerülve és feltöltve. De mi is volt ez az egész?
Ahogy honlapunkon korábban beszámoltunk róla, a Budapesti Evangélikus Egyetemi és Főiskolai Gyülekezet immár második alkalommal gyűjtötte szárnyai alá a mesemondás nemzetközi kiválóságait, hogy egy igen intenzív, hétvégi fesztiváli forgatagban versenghessenek meg a közönség figyelméért, szeretetéért.
Ahogy Berecz András előadásában, történetének hőse fején kopogó jégesőt imitálva megjegyezte: „A közönség figyelmét nemcsak felkelteni kell tudni, hanem fenntartani, esetenként visszaszerezni is!” A Kossuth-díjas ének- és mesemondó hivatása legnagyobb szépségének nevezte a versenyt a hallgatóság kegyeiért.
Igazi intellektuális élmény volt figyelni, hogy a legkülönbözőbb hátterű, nemzetiségű, műfajú és vérmérsékletű előadók micsoda változatos módokon értek el a fesztivállátogatók szívéig, lelkéig.
A Holnemvolt fesztiválon idén is nemzetközi hírű fellépők biztosították, hogy a közönség hol örömében, hol szomorúságában törölgesse a könnyeit. Az említett Berecz Andráson kívül fellépett Jay Miller a New York-i Bronxból, Vasileia Vaxevani, Antonia Velliou és Ifigeneia Kakridoni, vagyis a Paramythokores (Mesék Lányai) Athénből, Paola Balbi és Roberta Montisci Rómából, valamint a kétkultúrájú, kétnyelvű, magyar-horvát származású Kovács Marianna.
Az esemény fővédnöke Varró Dániel költő és műfordító volt. Ami a meséket, történeteket illeti, nem hiányoztak a repertoárból a családi történetektől az ősi mondákig, a kísértethistóriáktól az eredetlegendákig, az erotikától a horrorig, a prózától az énekig, a zsidó, muzulmán és keresztyén történetekig a műfaji palettájának szélsőségei sem.
Elmondhatjuk, hogy a kisgyermekeknek szóló meséken kívül mindenki találhatott kedvére való stílust, illetve műfajt. Hogy egy mesemondó fesztiválon miért pont a gyermekek maradnak ki? Erről a fesztivál szervezői a következőt mondták:
„A storytelling sokkal többet jelent egyszerű mesemondásnál. Ez egy színes, különleges nemzetközi műfaj, amely nem csak a tündérmeséket és népmeséket foglalja magában; egy storyteller elmesél és színpadra visz bármit, ami történet, ami elmondható. A szervezők célja, hogy a Holnemvolt fesztivállal hagyományt, önálló legendát teremtsenek. A tavalyi fesztiválnak köszönhetően már Magyarország is felkerült a nemzetközi mesemondás színes és rohamosan bővülő palettájára.”
Aki ezúttal kimaradt, annak egy újabb évet kell várnia, de addig is a fotók és a fesztivál honlapja talán némi bepillantást enged ennek a fantasztikus kezdeményezésnek a hangulatába.