500 éve született a szelíd reformátor – Huszár Gál-konferenciát szerveztek az Evangélikus Hittudományi Egyetemen

Létrehozás: 2012. november 07., 11:27 Legutolsó módosítás: 2012. november 08., 11:25

Budapest – Az Evangélikus Hittudományi Egyetem és a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Kara szervezésében a magyar tudomány ünnepén szerveztek konferenciát Huszár Gál XVI. századi reformátor tiszteletére 2012. november 7-én. Szöveg és fotó: Kiss Tamás

A konferencia résztvevőit Huszár Pál, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának világi elnöke és Fabiny Tamás, az Északi Evangélikus Egyházkerület püspöke köszöntötte, bevezetve egy rövid filmet Huszár Gál monográfiájának írójáról, Botta Istvánról, rövid áttekintést adva Huszár Gál hányattatott sorsáról.

A bemutatott film meglepetésként szolgált az előadóknak, annál is inkább, hiszen az első előadó, Szabó András (Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Kar) Botta István könyvének megszületése és mai olvasata címmel tartott előadást. Az előadó kiemelte azt a példásan alapos tudományos igényű kutatómunkát, amelyet a szerző a könyv előkészítő munkája során végzett. A monográfia lektoraként Szabó András immár húsz év távlatából – a könyv érdemeit nem kisebbítve – hangsúlyozta azokat a kutatási eredményeket, illetve következtetéseket, amelyek a könyv megjelenése óta születtek, felülírva az abban foglaltakat.

Az előadói emelvényre másodikként lépő Ferenczi Ilona (MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézet) Huszár Gál énekeskönyveinek liturgikus énekei címmel a reformátor énekeskönyveinek középkori gyökereiről, szerkezetéről és máig tartó hatásáról beszélt.

Harmadikként a protestáns imairodalom szakértője, Fekete Csaba (Tiszántúli Református Egyházkerületi és Kollégiumi Nagykönyvtár) Huszár Gál imádságai címmel korabeli imádságokat és imádkozási szokásokat mutatott be sok illusztrációval. A kutató hangsúlyozta, hogy a forrásanyagok igen hiányosak, így nem állapítható meg sok esetben, hogy Huszár Gál milyen forrásokból merített, de korabeli használatukra lehet következtetni. Az előadás előremutató kérdésfelvetése az volt, hogy van-e helye a mai és a jövőbeni liturgiában és imádságos életben az ennyire alaposan szerkesztett imaformáknak.

A tudományos konferencia délután Bánfi Szilvia (Országos Széchényi Könyvtár) A nyomdász Huszár Gál című előadásával folytatódott. A Huszár Gál nyomdászi tevékenységét bemutató előadásból kiviláglott a reformátor hányattatott sorsa. A katolikus egyház üldöztetése és többszörös kiközösítés nyomán sokszor menekülni kényszerült, ami miatt számos helyen tevékenykedett nyomdászként és lelkészként. Az Országos Széchényi Könyvtár munkatársa a fennmaradt művek tipográfiájának változásait nyomon követve mutatta be a kalandos életút állomásait.

második délutáni előadó, Jan-Andrea Bernhard (Zürichi Egyetem Teológiai Kar) Huszár Gál, Bullinger Henrik Libellusának (1551/59) nyomdásza  Hátterek, kapcsolatok és teológiai kérdések címmel tartott előadása egy újabb nézőpontot mutatott be a konferencia hallgatóinak

A magyar tudomány ünnepén rendezett konferencia utolsó előadójaként ifj. Hafenscher Károly (Ordass Lajos Evangélikus Oktatási Központ, Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem) Huszár Gál agendatörténeti helye című előadásában azt hangsúlyozta, hogy a reformáció nem elvett a keresztyén liturgiából, hanem gazdagította azt.  

A konferencián közreműködött az Evangélikus Hittudományi Egyetem énekkara, vezényelt Finta Gergely és Wulfné Kinczler Zsuzsanna. 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben