„Kisvárosi nagyvilág” – különleges szemléletformáló program diákok számára

Létrehozás: 2012. április 04., 15:30 Legutolsó módosítás: 2012. április 06., 08:48

Fót – Információs kampánnyal és diákrendezvényekkel segíti a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet a kísérő nélküli kiskorú menekültek, oltalmazottak beilleszkedését Fóton. Forrás: segelyszervezet.hu

A gyermekvédelmi és menedékjogi szabályozást érintő jogszabályi változások következtében a hazánkba kísérő nélkül érkező külföldi állampolgárságú menedékkérő menekült vagy oltalmazott kiskorúak gondozását a gyermekvédelmi szakellátás keretében kell biztosítani. Ezért a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet által gondozott kiskorúak a menekülteket ellátó BÁH bicskei befogadóállomásáról a gyermekvédelmi rendszerbe tartozó fóti gyermekvárosba kerültek át. Az új helyre költözéssel járó beilleszkedést és befogadást elősegítendő az ökumenikus segélyszervezet különleges projekt támogatására pályázott eredményesen az Európai Menekültügyi Alaphoz. 

Befogadó és befogadott – Kétoldalú tanulási folyamat

„A kísérő nélküli kiskorú menekültek, oltalmazottak »észrevétlenül« mozoghattak korábbi lakóhelyükön, Bicske utcáin, intézményeiben. Azonban Fót lakossága még nem találkozott menekültekkel és mindazokkal a sajátosságokkal, amiket ők hozhatnak magukkal eltérő szokásaikból, különböző kulturális hátterükből fakadóan” – mondta Gagyi Róbert, az ökumenikus segélyszervezet menekültügyi programvezetője. 

A kísérő nélküli kiskorú menekültek, oltalmazottak sikeres integrációja érdekében fontos, hogy a fóti lakosok megfelelő tájékoztatást kapjanak, kik városuk új lakói, honnan érkeztek, mit jelent menekültnek lenni, és mi történik ezekkel a fiatalokkal. 

A befogadó közösség objektív tájékoztatása mellett fontos az is, hogy a kísérő nélküli kiskorú menekültek, oltalmazottak integrálódni tudjanak, s igénybe tudják venni például a város intézményei által nyújtott szolgáltatásokat is. Elengedhetetlen, hogy a helyi lakosság megismerje őket, ne váljanak félelem (xenofóbia, sztereotípiák, diszkrimináció) forrásává, előítélet áldozatává. Mindezek mellett pedig a kísérő nélküli kiskorúakra is új szabályok vonatkoznak már Fóton, hiszen a jogszabályváltozásnak köszönhetően most már ők is a gyermekvédelmi rendszer valamivel szigorúbb szabályai szerint kell hogy éljenek.

Interaktív szemléletformálás, tehetséggondozás és fesztivál

A több hónapos információs kampány keretében a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet munkatársai ellátogatnak az iskolákba, és interaktív előadásokat tartanak a legtöbb (mintegy 400 tanuló) fóti általános iskola felső osztályos és a település középiskolás diákjai számára. A modern, fiatalokhoz közel álló stílusú, egyszerű nyelvezetű, érdekes képes prezentáció betekintést ad a diákoknak a menekültek életébe, a menekülésük okaiba, a kitűzött úti célok közé. Felvillantja megpróbáltatásaik egy-egy pillanatát, s szól a befogadás fontosságáról, az idegen országba menekülni kényszerülő embertársaink kultúrája megismerésének és elfogadásának fontosságáról is. 

„Mind a tanárok, mind a diákok számára hasznos és új ismeretekkel szolgálnak a szemléletformáló előadások – mondta Kovács Máté, az ökumenikus segélyszervezet munkatársa. – Sok diák megdöbbenve csodálkozik rá a hazánkba érkező menekültek veszélyes életútjára, míg több tanár jelezte, hogy nagyon jól be tudja építeni a témában elhangzott egyéb információkat saját órái tematikájába” – tette hozzá.

Az ökumenikus segélyszervezet szeretné, ha minél több kísérő nélküli kiskorú menekültnek, oltalmazottnak nyílna lehetősége bekapcsolódni az alapfokú művészeti oktatásba és sporttevékenységbe. A tehetséggondozás ilyen formája kiváló terepe az azonos korosztállyal történő kapcsolatfelvételnek, a közös alkotás lehetőségéből adódó szorosabb együttműködésnek is.

A program keretében a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet egy prezentációs versenyt is meghirdetett a fóti oktatási intézmények diákjai számára. A pályaművek értékelése és bemutatása egy egyhetes fesztivál jellegű rendezvény keretében történik meg április végén, mely a cél érdekében jól kihasználható közösségi alkalmakat is teremt délutánonként a fiatalok számára.

A programot az Európai Menekültügyi Alap támogatja. 

EU_project_logo

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben