Vagonkiállítást nyitnak Sopronban
Az Élet Menete Alapítvány szervezésében vándorkiállítás látogatható Sopronban, a vasútállomáson, 2011. március 7-től 11-ig, hétfőtől csütörtökig 8 és 17 óra között, pénteken 8-13 óra között.
Esemény megnevezése: |
|
---|---|
Időpont: |
2011. március 07., 08:00
meddig: 2011. március 11., 17:00 |
Helyszín: | Sopron |
Esemény hozzáadása a naptárhoz |
![]() ![]() |
A megnyitón beszédet mond Radnóti Zoltán rabbi, dr. Fodor Tamás, Sopron polgármestere , Orbán Júlia versmondó, dr. Szegő Ágnes könyvtáros, történész a Soproni Zsidó Hitközség nevében, dr. Szita Szabolcs egyetemi tanár, a NYME Benedek Elek Pedagógiai Kar oktatója, Varga Ágostonné, aki a holokauszt-túlélők nevében emlékezik, és Gordon Gábor, az Élet Menete Alapítvány elnöke.
A holokauszt vagonkiállítás célja, hogy a történelmi tényekkel ismertesse meg a fiatalokat, és ezáltal is emberségre nevelje őket. A vagonban megelevenedik a múlt a korabeli tárgyak a Novák Ilona múzeumpedagógus által kitalált és összeállított rendhagyó történelemórán. Konkrét emberi sorsok, élettörténetek révén pozitív példát kapnak a látogatók: miként lehet embernek maradni minden körülményben. Az erőszak, a gyűlölet és a bosszú soha nem lehet megoldás. Iskolai csoportok előzetes bejelentkezése szükséges a 30-852-8018-as telefonszámon.
A szervezők a MÁV-tól kaptak korabeli vagont, amit annak idején deportálásra használtak. A kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeum, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, a Magyar Közlekedési Múzeum és a Mafilm anyagából áll. Huszonöt kép, korabeli gőzmozdony zakatolás és zajok felvételei, katonai öltözékek, bőröndök, korabeli tárgyak részei az installációnak. 2007 óta 40 városban 82.869 diák vett részt rendhagyó történelemórán a vagonban. A gyerekek megismerik Schwartz Sándor történetét, aki futballista fiatalemberként négy év munkaszolgálatot bírt ki és 1944. június 29-én, a debreceni gőztéglagyár rámpáján vagonírozták be. Auschwitzba hurcolták, majd még négy másik koncentrációs tábort élt túl, míg végül 1945. május 2-án a bajorországi Mühldorf fenyveserdejében talált rá egy amerikai hadosztály.
Az országban elsőként Sopronban a működő egyházak és felekezetek egy-egy nap felett vállaltak védnökséget, ökumenikussá téve így a vagontárlatot. Mindennap 16.30-tól más egyház lelkészei végeznek lelkészi szolgálatot és az egyházak tagjai mondanak verseket, ezzel is emlékeztetve valamennyiünket: „egy közülük, egy közülünk.” A kiállítás március 7-től 11-ig lesz látogatható, hétfőtől csütörtökig 8 és 17 óra, pénteken 8 és 13 óra között. Nemre, korra, felekezetre és világnézetre való tekintet nélkül várunk minden jó szándékú érdeklődőt.
Vagonkiállítás a holokausztról evangélikus együttműködéssel
Hétfőn, 7-én, 16,30-kor Hegedüs Attila evangélikus lelkész tart áhítatot, verset mondanak Matus Klára evangélikus lelkész, Raffai Balázs evangélikus hitoktató.
Vagonkiállítás a holokausztról katolikus karitatívan
Kedden, 8-án 16,30-kor Böcskei Győző plébános tart imádságot, felolvasást. Verset mondanak dr Varga Mária növényvédelmi szaktanácsadó, H. Nagy Cecília művelődésszervező, Kóczán Bálint rádiós műsorvezető.
Vagonkiállítás a holokausztról kisegyházi közreműködéssel
Szerdán, 9-én 16,30-kor bibliai gondolatok megfogalmazásban közreműködnek Csikár Brúnó a baptisták, Kalocsai Tamás az adventisták, Roóz Zoltán a pünkösdiek részéről. Közreműködnek Kanyó Anna, Biehler Gyula, Horváth Sándor nyugalmazott főkertész.
Vagonkiállítás a holokausztról református részvétellel
Csütörtökön, 10-én 16.30-tól Filotás Julianna református beosztott lelkésznőnek az irodalmi összeállításban, ill. az igei szolgálatban segítői lesznek: Balog Emese, Deli Péter, Raisz Levente Bence és Tóth Tamás református hittanosok.
Vagonkiállítás a holokausztról zsidó napon
Pénteken, 11-én 10.00-kor a Soproni Zsidó Hitközség nevében verssel, prózával közreműködik H. Nagy Celília művelődésszervező és Csiszár Ágnes kulturális menedzser.